Co oznacza wynik wymazu z ucha?

Witam. Mam problem ze skórą twarzy(wzmożony łojotok, zaczerwienie, łuszczenie się skóry w tych obszarach) od 3 lat, następnie ten problem przeszedł do ucha zewnątrznego-łuszczy się, wzmożona wydzielina z ucha wewntrzengo. Wykonałam wymaz z lewego ucha, wynik opisano jako: wyhodowano staphylococcus epidermidis stanowiący florę fizjologiczną. Moja pytanie brzmi:czy wynik w tym przypadku jest istotny i warto iść do dermatologa z nim w celu leczenia tego gronkowca? Mój poprzedni dermatolog stwierdził "na oko", że mam przerost gronkowca jeszcze bez robienia badań w tym kierunku.

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Przykro nam, że wystąpiła u Pani tak przykra dolegliwość dermatologiczna. Na pewno takie dolegliwości skórne obniżają Pani komfort życia i mogą budzić niepokój o stan zdrowia.

Na podstawie wyniku wymazu z ucha, prawdopodobnie stwierdzono zakażenie gronkowcem skórnym jako florę fizjologiczną. O ile nie występują objawy choroby, nie ma potrzeby wdrażania leczenia. Natomiast w przypadku objawowego zakażenia, zazwyczaj wprowadza się antybiotykoterapię wycelowaną właśnie w ten konkretny rodzaj gronkowca. Stosowane są zazwyczaj antybiotyki beta – laktamowe i glikopeptydy.

Zalecamy Pani konsultację z lekarzem dermatologiem, aby dokładnie ocenił konieczność wdrażania leczenia. Farmakoterapia w tym wypadku powinna być właściwie dobrana, aby uniknąć stosowania niepotrzebnych antybiotyków. Możliwe, że specjalista zdecyduje się również na leczenie miejscowe, aby zmniejszyć utrzymujące się dolegliwości.

Życzymy Pani szybkiego powrotu do zdrowia!

Podobna tematyka została przedstawiona również w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/gronkowiec-skorny-charakterystyka-zagrozenia-leczenie

https://portal.abczdrowie.pl/staphylococcus-epidermidis-czym-jest-leczenie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.