Co oznacza wypadanie przedniego płatka zastawki?

Witam, wykryto u mnie w echo serca "Niewielkie wypadanie przedniego platka ze sladowa niedomykalnoscia zastawki" czy to cos powaznego? czy cos mi grozi? zaznaczam, ze mam dosyc wysoki puls, czesto sie stresuje. Mam 22 lata i planujemy z mezem ciaze. Czy sa jakies przeciwwskazania?? czy moge dalej plywac/biegac/jezdzic na rolkach itp, normalnie pracowac (praca z dziecmi) bardzo prosze o odpowiedz gdyz sie przejmuje... ps. 4 lata temu mialam Echo i nic nie wykazalo...
22 LAT ponad rok temu

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Wypadanie płatka oznacza niedomykalność. W sercu są 4 zastawki kierujące przepływem krwi i w zależności od choroby konkretnej zastawki i stopnia nasilenia wady proponowane jest leczenie (zachowawcze i operacyjne) lub obserwacja.
Z wynikiem badania powinna się Pani skonsultować z kardiologiem.
Śladowa niedomykalność zastawki nie jest z reguły niczym groźnym i najprawdopodobniej wada nie będzie stanowiła zagrożenia dla ciąży, choć ostateczną decyzję powinien podjąć kardiolog po dokładnej analizie badania i badaniu klinicznym