Echo serca i śladowa niedomykalność zastawki płucnej

Witam. po echo serca lekarz stwierdził śladową niedomykalność zastawki płucnej oraz sladowe fle zwrotne przez zastawki mitralną i płucną. moje pytanie to czy jest to grozne i czy mogą przez ta wade pojawic sie zakrzepy lub jakies inne powikłania. poza tym mam chorobę hasimoto.

Lek. Marta Gryszkiewicz

Jeśli fale zwrotne są śladowe i lekarz nie oceniał % wielkości niedomykalności, to oznacza, że aktualnie nie ma ryzyka patologii z tym związanej. Należy jednak o tym pamiętać i za ok. 5lat lub wcześniej jeśli wystąpią inne patologie w obrębie serca (np. zawał), wykonać powtórne badanie w celu oceny progresji zmian. Tymczasem nie ma powodów do niepokoju.