Co oznacza wyrażenie blasty 2?

Dzień dobry! Piszę w sprawie ostatnich wyników morfologii mojej Babcii (95 lat). Babcia choruje na nadpłytkowość przez kilka lat. Brała lekarstwo, które zmniejszało liczbę płytek. Poprawiło się. Przez ostatni rok płytki, hemoglobina oraz białe krwinki spadają za bardzo, a nie dawno pokazały się blasty. W wynikach figuruje 'blasty 2' - czy to oznacza punkty lub procent? Dziękuję, Kathy

ponad rok temu

Witam serdecznie!

Jeżeli wynik dotyczy rozmazu ręcznego (ocenianego przez człowieka pod mikroskopem, a nie w analizatorze automatycznym), liczba "2" oznacza 2%. oznacza to także, że na 100 ocenianych pod mikroskopem komórek, 2 okazały się blastami. Należy koniecznie skosultować się z hematologiem, który na podstawie wyników, wywiadu oraz badania pokieruje Babcię na dalszą diagnostykę i leczenie.

Pozdrawiam serdecznie