Co oznacza zapis badania USG jajników?

Witam. Mam 23 lata. We wrześniu odstawiłam tabletki antykoncepcyjne (po ok. 2 latach). W październiku dostałam ostatni okres- do tej pory czekam na następny (6 miesięcy). Od wielu lat borykam się z utrzymaniem prawidłowej wagi, niezależnie od diety i aktywności fizycznej. Problem mam również z obfitym owłosieniem. Po odstawieniu tabletek antykoncepcynych powrócił temat trądziku i wypadających, słabych włosów. Dodatkowo senność i zmęczenie. Zdiagnozowano u mnie niedoczynność tarczycy (TSH 3.69 przy normach [0.27-4.20], FT4 1.28 [0.90-1.70]), zażywałam przepisany letrox, zaczynając od najmniejszej dawki (dodam, że miałam sprawdzone przeciwciała na Hashimoto- wynik był ujemny). Od razu czułam, że coś jest nie tak. Zaczęłam puchnąć, najbardziej na twarzy i w okolicach szyi. Dusiłam się, w nocy budził mnie kaszel. W ciągu miesiąca wpadłam w stan depresyjny. Po konsultacji z endokrynologiem odstawiłam lek i powoli wszystko wróciło do normy. Według lekarza- endokrynologa sprawcą może być PCOS, wziął on pod uwagę powyższe dolegliwości oraz stężenia hormonów: FSH 6.27, LH 8.05 [1.70-8.60], Estradiol 68.78, androstendion 3,8 [0,3-3,5], mam również podwyższoną prolaktynę. Jednak w badaniu dopochwowym inny lekarz- ginekolog nie wspomniał nic o pęcherzykach w jajniku. W rozpoznaniu USG mam zapis "jajnik lewy- o wymiarach 32x20mm z max. pęcherzykiem średnicy 19mm, jajnik prawy- o wymiarach 33x15mm z max. pęcherzykiem średnicy 12mm 16mm". Czy na podstawie tych objawów i badań można stwierdzić, że jest to właśnie PCOS? Najbardziej uciążliwe jest utrzymywanie odpowiedniej wagi, mam stwierdzone nietolerancje na mleko, jajka, pszenicę, nie jem więc żadnych produktów odzwierzęcych, cukru. Moja dieta opiera się głównie na warzywach, owocach, nie przejadam się, pije litry wody i ziół. Jestem bezradna, nie wiem jak mogę sobie pomóc. Jakie powinnam podjąć następne kroki? Dlaczego mój organizm tak źle zareagował na tyroksynę, skoro ewidentnie tarczyca nie produkuje wystarczającej ilości TSH? Z góry przepraszam za długość wiadomości i bardzo dziękuję za jakiekolwiek rady co do dalszych kroków.

Lek. Klaudia Kuśmierczuk

Kryteria PCOS to 1. oligoowulacje lub brak owulacji, 2. kliniczne objawy hiperandrogenizmu lub hiperandrogenemia, 3. policystyczny obraz jajników w badaniach obrazowych. Wystarczy spełnić 2 z powyższych 3 kryteriów aby postawić diagnozę PCOS (czyli jajniki mogą mieć prawidłowy obraz). Dodatkowo w PCOS charakterystyczne są zaburzenia metaboliczne i nadmierna masa ciała. W takim wypadku warto nadal być pod kontrolą endokrynologiczną i należy prowadzić dalszą diagnostykę w celu wyjaśnienia przyczyn Pani dolegliwości.