Co oznacza żółta narośl na języku?

Tydzień temu zauważyłem okrągłą narośl o jasnym (żółtawym) kolorze w boczno-górnej części języka. Nie boli jednak od czasu do czasu sprawia uczucie pieczenia w tej lokalizacji. Co może być przyczyną tego?

Redakcja abcZdrowie

Szanowny Panie,

Problem, o którym Pan pisze jest na pewno dość nietypowy.

Żółtawa narośl może być spowodowana nieodpowiednim stopniem higieny jamy ustnej. Możliwe, że jest to pozostałość po pokarmie i niedostatecznym wyszczotkowaniu zębów oraz przepłukaniu jamy ustnej.

Istnieje również przypuszczenie, że taka zmiana może odpowiadać afcie. Afta może mieć charakter owrzodzenia lub nadżerki, zlokalizowanej w obrębie jamy ustnej. Zmiana ta występuje na skutek infekcji wirusowej, nieleczonych chorób zębów, spożywanie nieumytych owoców i warzyw.

Aby wspomóc leczenie takiej zmiany można spróbować wykonać płukankę z szałwii, a także stosując preparaty miejscowe, działające ściągająco.

Gdyby nie było większej poprawy, zalecamy Panu skonsultować się z lekarzem laryngologiem lub stomatologiem. Możliwe, że będzie niezbędne leczenie antybiotykiem w postaci maści.

Życzymy Panu szybkiego powrotu do zdrowia!

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/afty

https://portal.abczdrowie.pl/nieleczone-afty-czym-to-grozi

https://uroda.abczdrowie.pl/choroby-dziasel-i-przyzebia

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.