Co oznacza taka krostka na wardze?

Na dolnej wardze ma wewnętrznej stronie, w okolicach kącika ust zrobiła mi się biała mała grudka. Z grudki nic nie wycieka, nie boli, nie jest zaczerwieniona. Zaznaczam, że na pewno nie jest to opryszczka, jestem osobą niepalącą. Co to może być.

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Rozumiemy Pana niepokój związany z powstałą zmianą, której prawdopodobnie nigdy Pan nie miał.

Przyczyn takiego stanu może być wiele, ale najważniejszym było by ustalenie, z czym tak naprawdę mamy do czynienia.

Z przedstawionego opisu, można by wywnioskować, że dana zmiana jest aftą. Jest to grudka występująca w obrębie jamy ustnej, mająca charakter owrzodzeń lub nadżerek. Istotnym jest, że tą zmianą nie można się zarazić. Jej maksymalna wielkość natomiast może wynosić kilka centymetrów.

Główną przyczyną powstawania aft jest niewłaściwa higiena jamy ustnej, spożywanie niedomytych owoców lub warzyw, a także niedokładne mycie rąk przed jedzeniem. Do rozwoju takich zmian mogą się również przyczyniać nieleczone choroby zębów, a także częste przyjmowanie antybiotyków i sterydów.

Afty goją się w różnym tempie, a zazwyczaj powinny zniknąć mniej więcej do 14 dni. W aptece można zakupić preparaty przeznaczone do leczenia takich zmian.

W razie, gdyby problem narastał, zalecamy Panu skonsultować się z lekarzem internistą, który zdecyduje o kierunku właściwego leczenia oraz pielęgnacji jamy ustnej.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/afty

https://portal.abczdrowie.pl/nieleczone-afty-czym-to-grozi

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.