Czym może być taka biała, boląca kropka?

Witam. Lekarz stwierdził u mnie ostre zapalenie gardła i przepisał antybiotyk micromax. W dniu w którym się on skończył(6 tabletek 1 dziennie 500mg) na migdałku "środkowym" zrobiła się biała boląca kropka która boli szczególnie podczas przełykania. Dodam również że mam powiększone węzły chłonne od 3 tygodni ale teraz lekko zmalały i właśnie od tych 3 tygodni przytkane uszy ale też już lekko ustępują. Mam pytanie co to może być ta "biała mała, boląca kropka"? Bardzo prosze o odpowiedź i z góry dziękuję :)

Redakcja abcZdrowie

Szanowny Panie,

Wszystko wskazuje na to, że przyczyną Pana dolegliwości są afty. Są to małe i bolesne zmiany występujące w jamie ustnej. Mają postać niewielkich i białych owrzodzeń lub nadżerek. Mogą utrzymywać się od kilki dni, a nawet do kilku tygodni.

Do głównych czynników wpływających na powstanie aft można zaliczyć: stosowanie silnych antybiotyków, próchnicę, niewłaściwą higienę jamy ustnej, przewlekły stres, dietę bogatą w węglowodany oraz alergie.

Zważywszy na fakt, iż stosował Pan silny antybiotyk, mogło dojść do powstania tej bolącej afty.

W aptekach dostępnych jest wiele preparatów bez recepty, stosowanych do leczenia tych zmian, między innymi w postaci: płukanek, żeli, past i sprejów. Jeśli takie sposoby nie pomogą zalecamy wizytę u lekarza, który dobierze odpowiednie leczenie.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/afty

https://portal.abczdrowie.pl/o-czym-swiadcza-nawracajace-afty

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.