Czy te dolegliwości są ze sobą powiązane?

Dzień dobry, mam problem z aftami co jakiś czas powracają i goją się bardzo długo ponad tydzień. Mam też na owłosionej skórze głowy jakieś dziwne krosty przy skroniach. Ogólnie jestem osłabiona i mam problemy ze snem. Co to może być czy to wszystko jest ze sobą jakoś powiązane?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

może to wskazywać na zaburzenia funkcjonowania układu immunologicznego lub toczącą organizm chorobę – stan zapalny.

Afty to niewielkie owrzodzenia w jamie ustnej, które mogą powstawać wskutek wielu różnych czynników. Nierzadko są to uszkodzenia mechaniczne, ale gdy dolegliwości mają charakter nawrotowy, to należy wziąć je pod lupę. Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/o-czym-swiadcza-nawracajace-afty.

Najbardziej powszechne czynniki wpływające na nawrót owrzodzeń, to m.in. stres czy zaburzenia hormonalne (m.in. spowodowane menopauzą). Ponieważ podała Pani zbyt mało danych na temat stanu swojego zdrowia, trudno wskazać jednoznacznie etiologię Pani dolegliwości.

Niemniej, jeżeli dodatkowo jest Pani osłabiona i ma problemy ze snem, to niewykluczone, że należy rozpocząć od wykonania badań podstawowych, opierających się na morfologii krwi i badaniu moczu. W międzyczasie warto zadbać o układ immunologiczny – proszę pamiętać, że budowanie odporności to zbiór składowych takich jak: zdrowa dieta, aktywność fizyczna oraz unikanie stresu.

Więcej informacji odnajdzie Pani w naszych artykułach, zachęcam do uważnej lektury: https://portal.abczdrowie.pl/jak-budowac-odpornosc-organizmu oraz https://zywienie.abczdrowie.pl/witaminy-na-poprawe-odpornosci.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.