Jak leczyć skutecznie hashimoto?

Witam Panie doktorze od 9 lat mam hashimoto i non stop jestem przeziębiona Biorę euthyrox 75 mg Mam dobry wynik tsh, ale non stop choruję Od zawsze mam niski poziom ferrytyny, wit D jak nie biorę wit D to też mi spada jej poziom Ogólnie całe życie mam niski poziom ferrytyny Mam 43 lata Po pierwszym dziecku zachorowałam na Basedowa -Gravsa nadczynność tarczycy Po 2 latach wyleczono mi to, a po urodzeniu drugiego dziecka nadczynność przeszła w niedoczynnosc Niestety przy hashimoto non stop choruje i jest mi często zimno Proszę o poradę Dziękuję serdecznie

Redakcja abcZdrowie

Witam,

zaburzenia funkcjonowania tarczycy mogą powodować różnego rodzaju dolegliwości, w tym zwiększoną wrażliwość na niską temperaturę. Jedynym sposobem, by sobie z tym poradzić jest uregulowanie poziomu hormonów tarczycy, czemu służy zażywanie lewotyroksyny.

Natomiast co do Pani podatności na infekcje, to niewykluczone, że ma ona bezpośredni związek z niskim poziomem ferrytyny, która jest białkiem wiążącym w organizmie żelazo, swoistym magazynem tego pierwiastka. Jeżeli doskwierała Pani anemia z niedoboru żelaza i z tego wynika niski poziom ferrytyny, to należałoby przede wszystkim ustalić przyczynę takiego stanu rzeczy, a następnie zająć się leczeniem niedokrwistości, a w efekcie – podniesieniem poziomu ferrytyny.

Więcej informacji odnajdzie Pani pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/ferrytyna.

Sugeruję, by zgłosiła się Pani do internisty bądź hematologa w celu poszerzenia diagnostyki i ustalenia, czy ma Pani anemię oraz z czego ona wynika – niekiedy stany zapalne jelit bądź alergie powodują zaburzenia wchłaniania żelaza, a skutkiem tego jest anemia pociągająca za sobą zaburzenia w funkcjonowaniu układu odpornościowego.

Zachęcam również do zapoznania się z naszym artykułami dotyczącymi układu immunologicznego: https://portal.abczdrowie.pl/obnizona-odpornosc oraz https://portal.abczdrowie.pl/jak-budowac-odpornosc-organizmu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.