Czy ta anemia mogła nawrócić?

Witam, mam 20 lat bardzo często boli mnie głowa, mam zawroty, brak koncentracji, oszołomienie, trzęsę się od środka, nie umiem długo ustac na nogach czy długo chodzić, czasem zapominam co robiłam lub mówiłam minute wcześniej,, miałam anemie ale już ja wyleczyłam czy mogła ona nawrócić? Jestem bardzo osłabiona i mam uczucie kołysania, mam wrażenie że nie ustoje w pracy 8h i zemdleje, pomóżcie...

Redakcja abcZdrowie

Witam,

nie są to objawy swoiste – mogą świadczyć o anemii, ale nie tylko. Nie wspomina Pani o tym, jakiego rodzaju była to anemia, ale jeżeli wynikała z niedoboru żelaza, to faktycznie jej nawrót jest jak najbardziej możliwy. Więcej pod adresem: https://portal.abczdrowie.pl/rodzaje-anemii.

Niezależnie od przyczyny Pani złego samopoczucia, warto zacząć od wykonania podstawowej morfologii z oznaczeniem poziomu żelaza, ferrytyny, witaminy B21 i kwasu foliowego. W przypadku niskiego poziomu żelaza i białka odpowiadającego za jego gromadzenie w organizmie – ferrytyny, konieczne będzie wdrożenie leczenie preparatem żelaza oraz właściwą dietą. Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/anemia-a-dieta.

Dopiero po wykluczeniu anemii, można będzie rozpocząć dalszą diagnostykę – być może wówczas konieczne będzie wykonanie badań hormonalnych – zwłaszcza dających obraz o stanie tarczycy oraz rezonansu magnetycznego, który być może da odpowiedź na pytanie o przyczynę bólu głowy. Tutaj dowie się Pani o chorobach tarczycy i symptomach, które mogą im towarzyszyć: https://portal.abczdrowie.pl/10-oznak-ktore-swiadcza-o-tym-ze-mozesz-miec-problemy-z-tarczyca. Proszę zwrócić się do internisty z Pani przychodni POZ – zleci odpowiednie badania i zadecyduje o konieczności skierowania Pani do poradni neurologicznej bądź endokrynologicznej.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.