Czy może to być anemia?

Dzien dobry, ostatnio czuje sie bardzo oslabiona, do tego mam obfite miesiączki. Zrobilam morfologie krwi i moje wyniki sa w normie poza podwyszonym wynikiem HCT-hematokryt 45,6 (normy 34,1-44,9) i ponizej normy MCHC 31,8 (32,2-35,5). Czy to moze byc anemia? Czy zwykle odwodnienie organizmu? Nie mam jak w tej chwili umowic sie na omówienie wynikow z lekarzem dlatego bardzo prosze o wskazowki jaka moze byc interpretacja.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

hematokryt to stosunek objętości erytrocytów do objętości krwi i obok MCHC jest podstawowym parametrem sprawdzanym podczas badania morfologicznego krwi.

W Pani przypadku te normy zostały przekroczone nieznacznie, ale przy dolegliwościach, które Pani dokuczają mogą świadczyć o anemii. Podniesiony poziom HCT informuje o stanach chorobowych lub przebytych infekcjach, w wyniku których dochodzi do odwodnienia. Tutaj więcej szczegółów: https://portal.abczdrowie.pl/hematokryt.

MCHC poniżej normy może również świadczyć o odwodnieniu i zaburzeniach wodno-elektrolitowych, ale także o anemii. Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/mchc.

Należy ją rozważyć, biorąc pod uwagę Pani obfite miesiączki, których konsekwencją często jest niedokrwistość z niedoboru żelaza. Warto w tym celu sprawdzić poziom nie tylko żelaza, ale też ferrytyny i transferryny oraz ewentualnie witaminy B12, by mieć pełen obraz sytuacji. Tutaj więcej szczegółów: https://portal.abczdrowie.pl/diagnostyka-i-leczenie-anemii-z-niedoboru-zelaza.

Mimo wszystko sugeruję, by skonsultowała się Pani z lekarzem internistą, a także z ginekologiem w celu odkrycia przyczyny obfitych miesiączek i rozpoczęcia leczenia, ponieważ mogą być one źródłem Pani złego samopoczucia. Niekiedy świadczą także o poważnym schorzeniu, dlatego nie należy bagatelizować problemu.

Być może zainteresuje Panią ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/zbyt-obfite-miesiaczki.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.