Czy powinnam stosować leki przy Hashimoto?

Mam hashimoto. Tsh 1,2. Ft3 2,98 normy 2 do 4,4. Ft4 1,10 normy 0,93 do1, 7. Czy te wyniki ft3 i ft4 są dobre. Po za tym mam problem z niska ferytyną wynik 7, normy od 13 do 150, i żelazem 38 przy normie od 50 do 150. Czy te niskie wyniki ferytyny i zelaza mogą być od hashimoto, gdyż robiłam inne badania gastroskopie, celiakę, reumatyczne, kolonoskopię, ginekologiczne i wszystkie badania mam dobre. Przed zachorowaniem na hashimoto poziom zelaza u mnie był dobry. Dodatkowo wypadają mi włosy, mam sucha skórę, brak koncentracji, jestem wiecznie zmęczona i senna, mam kołatania serca, bóle stawów, czy nie powinnam mimo wszystko brać v jakiegoś lekarstwa przy tym samopoczuciu?

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Wymieniła Pani znaczącą listę objawów, które mogą być mocno uciążliwe, zwłaszcza, kiedy wszystkich doświadcza jedna osoba. Nadmierne wypadanie włosów, sucha skóra (głównie na kolanach i łokciach), trudności z koncentracją i pamięcią, ciągłe zmęczenie, senność, tachykardia – są to objawy niedoczynności tarczycy, do której prowadzi choroba Hashimoto. W przebiegu tego schorzenia często dochodzi do niedoborów witamin i składników mineralnych w organizmie. Dzieje się tak zarówno z powodu nieprawidłowego sposobu odżywiania, jak i zaburzeń wchłaniania występujących w tych okolicznościach.

U osoby chorujących na Hashimoto często występuje niski poziom żelaza we krwi, a jeśli jeszcze nie doszło do tego objawu, widać problem w nadszarpniętych rezerwach organizmu – czyli w skrajnie obniżonych poziomach ferrytyny. Warto wiedzieć, iż nasz organizm nie wytwarza żelaza samodzielnie, należy go dostarczyć z zewnątrz, z pokarmem lub, jeśli nie wchłania się dostatecznie, zażywając suplementy diety.

Ponieważ choroba Hashimoto jest uważana za nieuleczalną, a jednocześnie objawy należą do bardzo szerokiej i różnorodnej puli, proponowałabym Pani zapoznać się dokładnie z charakterystyką tego schorzenia. Poznając je, rozumiejąc zachodzące w nim zjawiska, znając swoje ciało i symptomy, będzie Pani w stanie bardziej świadomie uczestniczyć w procesie leczenia, np. wiedząc na co należy zwrócić uwagę, o czym poinformować lekarza, kiedy ponownie się do niego udać itp. W chorobie Hashimoto możliwe jest doprowadzenie do jej remisji i dobre funkcjonowanie, bez odczuwania kłopotliwych objawów.

Czy jest Pani pod opieką specjalisty endokrynologa? Dobrze byłoby wybrać stałego lekarza, który będzie znał historię i okoliczności Pani choroby i dzięki temu będzie mógł dobrać najbardziej optymalne leczenie.

Proszę zadbać o siebie, pozdrawiam i życzę opanowania objawów choroby.

Zachęcam też do lektury artykułów na naszym portalu:

https://portal.abczdrowie.pl/jaka-dieta-w-chorobie-hashimoto

https://portal.abczdrowie.pl/ferrytyna

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.