Jak poprawić odporność u 6-latka?

Dzień dobry , mój syn ma 6 lat i od dwóch lat odkąd poszedł do przedszkola jest niemal ciągle chory . Czasami kończy się antybiotykiem , często przebiega łagodniej . W br roku od marca do sierpnia przebywał w domu i ani razu nie był chory . Obecnie był tydzień w przedszkolu i znów infekcja ( wodnisty katar i kaszel i 37 st ) . Dokładnie rok.temu.dostal leki na receptę podnoszące odporność ( nie pamiętam nazwy ale chyba na literę i ) niestety nic to nie polepszyło . Podaje mu witaminę d a dokładnie.nioaron junior . Nie wiem co mam.robic.by odporność była lepsza . Często dwa tygodnie lub tydzień w.prsedszkolu i dwa lub tydzień w domu chory. I tak od.wrzesnia.do maja. Nie miał żadnych badań. Proszę o pomoc co mam.robic

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

niestety dzieci w wieku przedszkolnym, ze względu na częstszy kontakt z wirusami i bakteriami, są zdecydowanie bardziej narażone na zachorowanie. Dodatkowo zbliżający się jesienny sezon sprzyja przeziębieniom i infekcjom, dlatego w tym okresie szczególnie należy zadbać o wzmocnienie odporności. W tym celu należy dostarczać dziecku niezbędnych witamin(szczególnie A, C, D i E) składników mineralnych tj. selen, cynk i żelazo, oraz wielonasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6, które wpływają na poprawę funkcjonowania układu immunologicznego. Bardzo ważny jest również ruch na świeżym powietrzu i odpowiednia dieta, bogata w mleko, jaja, warzywa, produkty zbożowe i ryby, dzięki czemu dziecku nie zabraknie ww. witamin i minerałów. Proszę również pamiętać o zapewnieniu dziecku poczucia bezpieczeństwa, odpowiedniej ilości snu i czasu na odpoczynek, dzięki czemu organizm będzie mógł się zregenerować i nabrać sił. Ważne są również szczepienia ochronne, które stymulują układ immunologiczny.

Więcej na temat odporności dziecka można przeczytać na naszym portalu:

https://portal.abczdrowie.pl/odpornosc-dzieci

https://portal.abczdrowie.pl/nabywanie-odpornosci-u-dziecka

Warto również poznać odpowiedzi naszych ekspertów na podobne pytania:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-wspomoc-odpornosc-u-dziecka-w-wieku-przedszkolnym

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-powinnam-wyslac-syna-do-szkoly-mimo-slabej-odpornosci

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/nawracajace-przeziebienia-u-4-latka-uczeszczajacego-do-przedszkola

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.