Jak poprawić odporność u 7-latka?

Witam chciała bym się zapytać co dać dziecku na odporność, dziecko ma bardzo słabą odporność , czesto choruje . Kiedys lekarze pediatra przepisał mu " colastrinum colastrigen" bierze już od roku codziennie rano i nadal choruje bardzo często, witaminy D w krwi ma w normie inne wyniki również, co mozna podać dziecku ? Co może być przyczyną tak słabej odporności? Czy może zrobić jakies jeszcze badania zeby to sprawdzić? Syn ma 7 lat

Redakcja abcZdrowie

Witam,

przede wszystkim u dziecka system odpornościowy nie działa tak, jak u dorosłego człowieka – musi minąć co najmniej kilka lat od narodzin (nierzadko nawet do 12. roku życia), by wykształciła się odporność w pełnym znaczeniu tego słowa. Dlatego dzieci, zwłaszcza od momentu pójścia do żłobka czy przedszkola, zaczynają tak często chorować. To zupełnie naturalne i jest prawidłową reakcją organizmu na zetknięcie się z dużą pulą patogenów.

Więcej informacji pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/nabywanie-odpornosci-u-dziecka.

Są jednak dzieci, których częste infekcje wymagają diagnostyki. Wśród nich do najczęstszych należą alergie – mali alergicy chorują na infekcje górnych dróg oddechowych częściej i bardziej intensywnie.

Poza tym istnieje PNO – pierwotne niedobory odporności, które są wrodzonym defektem w układzie immunologicznym, skutkującym różnymi zaburzeniami (np. niedoborem immunoglobulin typu A).

Szersze omówienie problemu znajdzie Pani pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/wrodzone-niedobory-odpornosci-u-dzieci oraz tutaj: https://portal.abczdrowie.pl/wrodzone-niedobory-odpornosci.

Proszę porozmawiać na ten temat z pediatrą – powinien ocenić, czy dziecko wymaga kontroli u specjalisty, tj. immunologa.

Co do wspomagania odporności, to zaleca się podawanie dzieciom witaminy D3, a także – w sezonach infekcyjnych – witaminy C. Poza tym najistotniejsza jest dieta dziecka, a także zdrowy tryb życia.

Być może pomocny okaże się także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/jak-wzmocnic-organizm-dziecka-przed-przeziebieniem-i-grypa-wideo.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.