Co oznacza zwapnienie prostaty?

Wykryto u mnie zwapnienie prostaty. Chcialbym to skonsultowac z urlogiem,nie mam jakis dolegliwości z tego tytułu. Chcialbym sie odwiedzić czy jakos to.sie leczy i jakie badania moge wykonać przed wizyta aby byl.kompletny obraz

Redakcja abcZdrowie

Witam

jeżeli nie ma Pan żadnych dolegliwości ze strony układu moczowo-płciowego, to niewykluczone, że zwapnienia widoczne na obrazie USG są po prostu pozostałością po przebytym niegdyś zapaleniu gruczołu krokowego.

Proszę pamiętać, że same zwapnienia nie są niczym niepokojącym, nie są też jednostką chorobową i same w sobie nie podlegają leczeniu (usunięciu), ponieważ nie zagrażają życiu ani zdrowiu pacjenta. Leczenie farmakologiczne zwapnień odbywa się w przypadku gdy pacjent zgłasza dolegliwości typowe dla zapalenia prostaty. Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/bakteryjne-zapalenie-prostaty.

Ponieważ jedynym badaniem, który te zwapnienia może zlokalizować jest USG, to trudno mówić o jakichkolwiek innych badaniach, które mógłby Pan zawczasu wykonać – zwłaszcza gdy nie doskwierają Panu żadne dolegliwości. Natomiast jeżeli zależy Panu na dokładniejszym obrazie prostaty, to służy temu badanie transrektalne TRUS (przezodbytnicze), choć należy pamiętać, że zlecane jest ono jako część biopsji przy podejrzeniu raka prostaty. Na ten temat powinien Pan porozmawiać z urologiem podczas wizyty. Więcej o badaniach diagnostycznych prostaty w tym materiale: https://portal.abczdrowie.pl/diagnostyka-chorob-prostat.

Być może zainteresuje Pana także ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/najczestsze-choroby-prostaty.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.