Co oznaczają zwapnienia w szyszynce?
Witam kobieta lat 23 Badanie tomografem stwierdziło zwapnienia w szyszynce , splotach naczyniowych komór bocznych mózgu. Czy to coś niepokojącego ?

KOBIETA, 24 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Witam,
zwapnienia w szyszynce i splotach naczyniowych komór bocznych mózgu często występują fizjologicznie i wówczas nie są one traktowane jako nieprawidłowość czy problem kliniczny.
Zazwyczaj nie powodują żadnych dolegliwości i w związku z tym nie wymagają podejmowania leczenia. Należy je jedynie kontrolować.
Szyszynka ulega zwapnieniu wraz z wiekiem, dlatego najczęściej zwapnienia obserwowane są u osób starszych. Bywa jednak, że pojawiają się u młodych osób, co może być związane z anatomią.
Jeśli nie ma Pani żadnych niepokojących objawów, to nie ma powodów do obaw.
Użytkownicy pytali już naszych specjalistów o podobny wynik. Linki do odpowiedzi znajdzie Pani poniżej: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zwapnienia-w-szyszynce-i-w-splotach-naczyniowkowych-komor-bocznych, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zwapnienia-w-szyszynce-i-splotach-naczyniowkowych-komor-bocznych, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zwapnienia-w-szyszynce.
Więcej o zwapnieniu szyszynki przeczyta Pani w artykule dostępnym pod linkiem: https://portal.abczdrowie.pl/zwapnienie-szyszynki-objawy-leczenie-i-profilaktyka.