Co oznaczają cechy stłuszczenia wątroby?

Wynik badania usg jamy brzusznej - Wątroba o wzmożonej jednorodnej echogeniczności, niepowiększona - cechy stłuszczenia.PŻW nieposzerzony. Trzustka jednorodna, hyperechogenna. Aorta brzuszna szerokości w normie. W nerce lewej torbiel rdzeniowa śr.13 mm. Poza tym obie nerki echograficznie bez zmian. Śledziona jednorodna, niepowiększona. Pęcherz moczowy prawidłowy. Co oznacza cechy stłuszczenia wątroby, nie pijam alkoholu, choruję na cukrzycę t.2 (metformax 500 3xdz. Czy torbiel jest groźna
KOBIETA, 72 LAT ponad rok temu

Diagnozowanie Helicobacter Pylori

Helicobacter Pylori to bakteria, która można zagnieździć się w przewodzie pokarmowym i wyrządzić niemałe szkody. Jak ją rozpoznać? Obejrzyj film i dowiedz się, jak można zdiagnozować obecność tej bakterii.

Torbiel nerki nie jest groźna, jest bardzo mała. Taka torbiel nie daje żadnych implikacji klinicznych i wymaga tylko obserwacji czyli co jakiś czas wykonania kontrolnego USG (np. co roku). Stłuszczenie wątroby zapewne związane jest jest ze starzeniem się wątroby, typowe zwyrodnienie związane z wiekiem oraz być może z nadwagą lub otyłością pacjentki (nie znam danych klinicznych pacjentki). Wpływ na stłuszczenie wątroby ma też cukrzyca.

Specjalista chirurgii ogólnej.
0

Proszę też pamiętać
Około 90% wszystkich chorych na cukrzycę oraz z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej choruje również na polineuropatię cukrzycową.
Polineuropatią nazywamy uszkodzenie nerwów obwodowych.
Polineuropatia może przebiegać skrycie i ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy.

Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.
Polineuropatia może dotyczyć również włókien autonomicznych co przejawia się zaburzeniem czynności przewodu pokarmowego ( biegunki, zaparcia), układu sercowo-naczyniowego ( zaburzenia rytmu serca, spadki ciśnienia tętniczego krwi) lub układu moczowo płciowego np impotencja.
Leczenie neuropatii jest trudne i złożone. W zasadzie nie istnieją leki zatrzymujące postęp choroby. Leczenie skupia się głownie na uśmierzaniu bólu. Skuteczność klasycznych leków przeciwbólowych jest niewielka. W przypadku polineuropatii cukrzycowej klasyczne NLPZ są wręcz przeciwwskazane ze względu na ryzyko działań niepożądanych w stosunku do nerek, które i tak są narażone na uszkodzenie w przebiegu cukrzycy ( nefropatia cukrzycowa).
Do leków mających działanie przeciwbólowe należą niektóre leki przeciwdepresyjne i przeciwdrgawkowe. Pomocniczo stosuje się dożylne wlewy z lidokainy oraz miejscowo kapsaicynę.

Stosuje się też leki poprawiające funkcjonowanie uszkodzonych nerwów: kwas α-liponowy (ALA) oraz witaminy z grupy B, generalnie są to leki zarejestrowane do leczenia polineuropatii cukrzycowej.
Bardzo ważne jest rehabilitacja i usprawnianie, które w pewnym stopniu hamuje postęp zaników mięśniowych.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli

Specjalista w dziedzinie neurologii.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy