Co to jest ablacja?

Poważne zagrożenie miarowego rytmu serca wiąże się z wykonaniem zabiegu ablacji. Dr Piotr Gryglas przybliża, na czym dokładnie polega ablacja oraz kiedy jest ona skuteczna.

Szanowna Pani,

jeśli przyczyną są zaburzenia lękowe, wskazana jest psychoterapia jako forma leczenia.
Zaburzenia lękowe objawiają się przyspieszonym tętnem (tachykardią) i podwyższonym ciśnieniem krwi, wskutek pobudzenia układu współczulnego (nadnercza produkują katecholaminy - adrenalinę i noradrenalinę), w stanach zagrożenia, np., strach, gniew, organizm mobilizuje się do działania. Lęk jest reakcją pojawiającą się w sytuacji, w wyniku interpretacji przez osobę zagrożenia, wyróżniamy 3 czynniki lęku:
(1) Poznawczy (myśli, wyobrażenia).
(2) Fizjologiczny (doznania w ciele).
(3) Behawioralny (odnosi się do zachowania).
Wszystkie te aspekty wzajemnie na siebie oddziaływają wywołując stany lękowe. Aspekt fizjologiczny jest instynktem samozachowawczym, czyli reakcją organizmu w odpowiedzi na zagrożenie, mobilizuje organizm do walki lub ucieczki, w wyniku pobudzenia układu współczulnego (autonomicznego). Aspekt poznawczy bazuje na myślach, wyobrażeniach o treści negatywnej, występuje pierwotnie w stosunku do emocji i aspekt behawioralny - to są przejawiane zachowania,
Terapia poznawczo-behawioralna pomaga zmieniać przekonania, dzięki którym łatwiej jest radzić sobie z problemami w życiu codziennym.
Pozdrawiam serdecznie

0

Dzień dobry. Objawy somatyczne, których przyczyny wyklucza diagnostyka medyczna, wskazują na podłoże psychologiczne jako źródło ich występowania. Właściwym jest w takim przypadku podjęcie psychoterapii, która jest leczeniem właściwym. Farmakoterapia jest leczeniem uzupełniającym, oddziałującym na powstałe objawy, nie na przyczyny. Pozdrawiam.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty