Czy utrzymujące się wysokie tętno może mieć zły wpływ na organizm?

Dzien dobry. Mam 26 lat i choruje na nerwice lekowa (od 3miesiecy). Biore leki psychotropowe i zaczelam psychoterapie. Jest zdecydowanie lepiej. Jednak codziennie mam wysokie tetno od okolo 85 do okolo 110 (nawet w spoczynku). Czy moze to byc wynikiem nerwicy i sie nie martwic? Czy moze lepiej skonsultowac to z kardiologiem? Czy utrzymujace sie wysokie tetno moze miec zly wplyw na organizm? Niestety nir wiem jakie tetno mialam przed nerwica, zeby to porownac :( pozdrawiam

Witam,

Zaburzenia lękowe objawiają się przyspieszonym tętnem (tachykardią) i podwyższonym ciśnieniem krwi, wskutek pobudzenia układu współczulnego (nadnercza produkują katecholaminy - adrenalinę i noradrenalinę), w stanach zagrożenia, np., strach, gniew, organizm mobilizuje się do działania. Lęk jest reakcją pojawiającą się w sytuacji, w wyniku interpretacji przez osobę zagrożenia, wyróżniamy 3 czynniki lęku:
(1) Poznawczy (myśli, wyobrażenia).
(2) Fizjologiczny (doznania w ciele).
(3) Behawioralny (odnosi się do zachowania).
Wszystkie te aspekty wzajemnie na siebie oddziaływają wywołując stany lękowe. Aspekt fizjologiczny jest instynktem samozachowawczym, czyli reakcją organizmu w odpowiedzi na zagrożenie, mobilizuje organizm do walki lub ucieczki, w wyniku pobudzenia układu współczulnego (autonomicznego). Aspekt poznawczy bazuje na myślach, wyobrażeniach o treści negatywnej, występuje pierwotnie w stosunku do emocji i aspekt behawioralny - to są przejawiane zachowania, Terapia poznawczo-behawioralna pomaga zmieniać przekonania, dzięki którym łatwiej jest radzić sobie z problemami w życiu codziennym.
Pozdrawiam serdecznie

Warto porozmawiać o tym ze swoim psychoterapeutą. Zna Panią, historie choroby i będzie potrafił najlepiej zdiagnozować potencjalną przyczynę zbyt wysokiego tętna (może o na mieć także źródło emocjonalne), a dalej zachęci do odpowiedniego działania (konsultacji kardiologicznej, pracy psychoterapeutycznej , badań itp)