Wysokie tętno przy prawidłowym ciśnieniu

Mam problem z wysokim tętnem.Moje ciśnienie jest raczej w normie (np 128/84)ale puls mam zawsze podwyższony.Nigdy nie schodzi poniżej 90, najczęściej wynosi ok 130, a przy wysiłku dochodzi do 180.Nigdy nie piłam alkoholu ani kawy, nigdy też nie paliłam papierosów, natomiast mam nadwagę, ale regularnie ćwiczę przeważnie po godzinę, półtorej dziennie.Mam zdiagnozowaną nerwicę, ale nigdy nie miałam robionych żadnych badań serca itp Czy można mieć podwyższony puls w spoczynku tylko z powodu nerwicy?

Witam,

Jest to możliwe. Może być to spowodowane objawami nerwicowymi - w momencie kiedy jest robiony pomiar, samo badanie powoduje w nas wzrost napięcia i lęku a to wpływa na wynik.

Pozdrawiam serdecznie,

Anna Mochanczewska

Witam,

w Pani przypadku wymagana jest konsultacja kardiologiczna, wskazana jest dokładna diagnostyka, w celu wykluczenia chorób serca.
Zaburzenia lękowe objawiają się przyspieszonym pulsem (tachykardią) i podwyższonym ciśnieniem krwi, wskutek pobudzenia układu współczulnego (nadnercza produkują katecholaminy - adrenalinę i noradrenalinę), w stanach zagrożenia, np., strach, gniew, organizm mobilizuje się do działania. Lęk jest reakcją pojawiającą się w sytuacji, w wyniku interpretacji przez jednostkę zagrożenia, wyróżniamy 3 czynniki lęku:
(1) Poznawczy (myśli, wyobrażenia).
(2) Fizjologiczny (doznania w ciele).
(3) Behawioralny (odnosi się do zachowania).
Wszystkie te aspekty wzajemnie na siebie oddziaływają wywołując stany lękowe. Aspekt fizjologiczny jest instynktem samozachowawczym, czyli reakcją organizmu w odpowiedzi na zagrożenie, mobilizuje organizm do walki lub ucieczki, w wyniku pobudzenia układu współczulnego (autonomicznego). Aspekt poznawczy bazuje na myślach, wyobrażeniach o treści negatywnej, występuje pierwotnie w stosunku do emocji i aspekt behawioralny - to są przejawiane zachowania, Terapia poznawczo-behawioralna pomaga zmieniać przekonania, dzięki którym łatwiej jest radzić sobie z problemami w życiu codziennym.

Pozdrawiam serdecznie