Co oznaczają osteofity tylnych krawędzi trzonów kręgowych wielopoziomowo uciskające przednią ścianę worka?

Jak interpretować wynik RM kręgosłupa??? Proszę o interpretację wyników MR kręgosłupa szyjnego: lordoza szyjna odprostowana. Zmiany zwyrodnieniowe w postaci osteofitow C5-C7, osteofitow na tylno bocznych krawędziach trzonów kręgowych C5-C7 zmniejszenia wysokości przestrzeni międzykręgowych C5-C6 i C6-C7. Osteofity tylnych krawędzi trzonów kręgowych wielopoziomowo uciskają przednia ścianę worka oponowego ze zmniejszenim przedniej rezerwy plynowej kanału kręgowego na poziomie C5/C6 i C6-C7. Na poziomie C5-C6 osteofity tylnych krawędzi trzonów bardziej prawo bocznych tylno posrodkowa przepuklina krążka z uciskiem worka oponowego i korzeni rdzeniowych oraz uciskiem rdzenia szyjnego. Cechy stenozy wewnątrz kanałowej 9-10mm. Na poziomie C4-C5 C6-C7 widoczna drobna tylno posrodkowa wypuklina krążka modelująca worek oponowy. Na poziomie C3-C4 uwypuklenie krążka typu bulging disc modelująca worek oponowy oraz korzeni rdzeniowych. Bez zmian niedokrwiennych i obrzekowych. Od ponad 4 miesięcy okropna rwa ramienna. Osłabienie siły prawej ręki. Ból drętwienie karku. Ból tylnej części głowy towarzyszą każdego dnia. Zawroty głowy również występują. Leki pomagają tylko zasnąć , rehabilitacja nic nie pomogła . Czy konieczna będzie operacja? przeszłam zabieg prfa ale niestety zamiast poprawy jest gorzej :-( Jestem już po jednej operacji kręgosłupa lędźwiowego L4/L5.proszę o szybką odpowiedź .

Lek. Tomasz Budlewski

Konieczna konsultacja neurochirurga określenie możliwości terapeutycznych