Co oznaczają podwyższone leukocyty oraz limfocyty?

Witam, od ponad 6 miesięcy mam podwyższone leukocyty oraz limfocyty (pozostałe parametry były dotychczas w zakresie referencyjnym. Morfologia była wykonana kontrolnie z uwagi na objawy mogące wskazywać na zaburzenia pracy tarczycy. Endokrynolog na podstawie poziomu TSH, ft3, ft4 oraz badania ultrasonograficznego wykluczył nieprawidłowości. Dodatkowo w obrazie rtg klatki piersiowej i boku jak również w usg jamy brzusznej nie stwierdzono żadnych nieprawidłowości. Ginekolog- Cytologia bez nieprawidłowości. W poprzedniej morfologii w rozmazie dodatkowo pojawiły się promielocyty 1% . Niepokoją mnie wyniki dzisiejszej morfologii : Leukocyty 12,1 tys./ul[4-10]H,Erytrocyty 4,7 mln/ul[3,9-5,1]~,Hemoglobina 15,5 g/dl[11,2-15,7]~,Hematokryt 46 %[34-45]H,MCV 97 fl[79-95]H,MCH 33 pg[26-32]H,MCHC 34 g/dl[32-36]~,RDW-CV 14 %[12-14]~,RDW-SD 50 fl[36-46]H,MICRO 0,50 %[0,2-4,44]~,MACRO 5,70 %[3,32-4,76]H,NRBC

Podwyższona leukocytoza świadczy najczęściej o procesie zapalnym (zazwyczaj na podłożu infekcyjnym). Warto dodatkowo oznaczyć CRP, prokalcytoninę oraz wykonać badanie ogólne moczu. W trakcie poszukiwań źródeł infekcji nie należy zapominać o zatokach i zębach. Jeżeli w kontrolnej morfologii potwierdzi się izolowane podwyższone miano leukocytów, konieczna będzie konsultacja hematologiczna.