Co oznaczają takie wyniki badania krwi (tarczyca)?

FT4 16.9 pmol/L, TSH 0.316 mU/L. Chyba nie są dobre? Mam 28 lat, kobieta,

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Prawidłowy poziom TSH to 0,4-4,0 mU/l, a fT4 10-25 pmol/l (w zależności od labarotorium mogą być drobne różnice w zakresach referancyjnych - dlatego powinno się zawsze odnosić do norm danego laboratorium).

Na tej podstawie można u Pani podejrzewać subkliniczną nadczynność tarczycy (łagodną) - to jest taka nadczynność, która jest bezobjawowa lub wywołuje dyskretne objawy.

Stan taki zazwyczaj nie wymaga leczenia tylko obseracji, ale taką decyzję może podjąć internista/endokrynolog na podstawie obrazu  klinicznego i ewentualnych badań dodatkowych, np. usg tarczycy.