Szanowna Pani!
Serdecznie Pani współczuję tak złego samopoczucia, którego przyczyny nie udało się jak dotąd ustalić. Niestety nie jest możliwe postawienie diagnozy przez internet, na podstawie samego opisu. Czy konsultowała Pani te wyniki badań z lekarzem, które je zlecił? Jeśli tak, to kluczowa jest jego ocena Pani stanu zdrowia, w świetle wyników badań i Pani samopoczucia (np. pisze Pani o białku w moczu, co jest niepokojące, ale nie podaje jego ilości – może jeszcze mieścić się w normie). Pani samopoczucie drastycznie pogorszyło się 2 tygodnie temu – czy wtedy coś się wydarzyło lub zmieniło w Pani życiu, np. zaczęła Pani przyjmować jakieś leki na problemy z ręką? Czy wcześniej przeszła Pani jakąś chorobę, np. infekcję COVID-19? Czy doświadczyła Pani silnego stresu?
Część objawów sugeruje nadciśnienie lub jego skoki (jeśli Pani nie mierzy regularnie ciśnienia, proszę zacząć, to będzie pomocne w diagnostyce) oraz niedobory składników odżywczych. Znaczna część wymienionych objawów może też wskazywać na problemy hormonalne, w tym wczesną menopauzę lub okres ją poprzedzający. Do najbardziej charakterystycznych symptomów menopauzy należą właśnie napady gorąca i oblewanie się potem, zwłaszcza w nocy. Innymi są: pogorszenie samopoczucia, uczucie zmęczenia, wahania nastroju (w tym drażliwość), problemy z pamięcią i koncentracją uwagi, problemy ze snem, obniżenie libido, zmiana wagi, bóle stawów, wypadanie włosów. W celu potwierdzenie lub wykluczenia tła endokrynologicznego powinna się Pani udać do lekarza ginekologa, który zleci oznaczenie poziomu hormonów. Więcej na ten temat może Pani przeczytać np. w poniższym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/objawy-menopauzy.
Warto też wykonać pogłębioną diagnostykę tarczycy w kierunku choroby Hashimoto. Problemy z ręką mogą mieć podłoże neurologiczne, ale tylko specjalista może zlecić dokładniejsze badania (tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny). Jeśli przy badaniu krwi nie miała Pani oznaczonego OB ani tzw. czynnika reumatoidalnego, to warto to zrobić (skierowanie może wystawić lekarz POZ). Jeśli dalsza diagnostyka nie wykaże niczego niepokojącego, należy rozważyć tło emocjonalne tych dolegliwości (np. zaburzenie lękowe) i skonsultować z psychologiem lub psychoterapeutą. Proszę się nie poddawać i nadal szukać przyczyny złego samopoczucia.
Serdecznie pozdrawiam i życzę jak najszybszej poprawy!
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Napady gorąca i bóle w klatce piersiowej – odpowiada Lekarz chorób wewnętrznych Łukasz Wroński
- Co mogą oznaczać uderzenia gorąca oraz bóle głowy? – odpowiada Mgr Irena Mielnik - Madej
- Napady gorąca, uczucie niepokoju oraz zmęczenie – odpowiada Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska
- Napady gorąca i potu – odpowiada Prof. dr hab. n. med. Stanisław Radowicki
- Co oznaczają napady gorąca i dreszcze po grypie? – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Czy Orgametril wpływa na wypadanie włosów? – odpowiada Lek. Tomasz Budlewski
- Brak miesiączek i napady gorąca u 55-latki – odpowiada Mgr Małgorzata Oktawiec
- Poranne bóle i zawroty głowy, nadwrażliwość na światło i napady gorąca – odpowiada Dr n. med. Anna Błażucka
- Napady zimna i gorąca u 45-latki – odpowiada Lek. Izabela Ławnicka
- Ból głowy, zatkany nos i napady gorąca – odpowiada Dr n. med. Anna Błażucka
artykuły
Dreszcze - przyczyny, jakim chorobom towarzyszą, jak sobie radzić?
Dreszcze to mimowolne skurcze mięśni, którym towar
Huśtawki nastrojów
Wśród objawów menopauzy tradycyjnie wymienia się h
U niektórych kobiet w tym czasie ujawniają się uzależnienia. Dr Matuszkiewicz: Większość pań wybiera alkohol
- Pamiętam historię kobiety około 50-letniej,