Co oznaczają te bóle głowy i napady gorąca?

Witam serdecznie, od ponad dwóch tygodni źle się czuję. Bóle głowy, wypadanie włosów, napady gorąca aż zalewają mnie poty, szczególnie w nocy ale często też w ciągu dnia. Nie jest to związane z wysiłkiem fizycznym, mogę siedzieć i nagle jest mi strasznie gorąco, pocę się na plecach, brzuchu, na twarzy. Szybko zaczynam się denerwować, mam huśtawki nastrojów. Jestem zmęczona, często jest mi słabo i jakby gorzej widzę. Nie słyszę dobrze, często proszę żeby powtórzyć coś kilka razy bo nie rozumiem co się do mnie mówi. Schudłam w ciągu miesiąca 5 kg, ale się nie odchudzam, nie było to zamierzone. Byłam u lekarza pierwszego kontaktu, morfologia, żelazo, TSH, tf4, kreatynina, glukoza wyszła ok. Jedynie EOS% 7,3. W analizie moczu: kwas askorbinowy 25; urobilinogen 2; białko w moczu jakościowo dodatnie; w osadzie: leukocyty i erytrocyty 2-3; Wcześniej byłam u ortopedy, bo miałam silne bóle wewnętrznej części dłoni, na zmianę bóle łokci, mięśni naramiennych. Były tak silne i uprzykrzały życie, bo nie mogłam w pewnym okresie nawet utrzymać długopisu w dłoni. Lekarz zrobił prześwietlenie czy nie złamałam kości dłoni, ale wszystko było ok. Już sama nie wiem co mam robić? Do kogo iść? Czy jeszcze jakieś badania zrobić? Mam 39 lat, ważę 57 kg,

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani!

Serdecznie Pani współczuję tak złego samopoczucia, którego przyczyny nie udało się jak dotąd ustalić. Niestety nie jest możliwe postawienie diagnozy przez internet, na podstawie samego opisu. Czy konsultowała Pani te wyniki badań z lekarzem, które je zlecił? Jeśli tak, to kluczowa jest jego ocena Pani stanu zdrowia, w świetle wyników badań i Pani samopoczucia (np. pisze Pani o białku w moczu, co jest niepokojące, ale nie podaje jego ilości – może jeszcze mieścić się w normie). Pani samopoczucie drastycznie pogorszyło się 2 tygodnie temu – czy wtedy coś się wydarzyło lub zmieniło w Pani życiu, np. zaczęła Pani przyjmować jakieś leki na problemy z ręką? Czy wcześniej przeszła Pani jakąś chorobę, np. infekcję COVID-19? Czy doświadczyła Pani silnego stresu?

Część objawów sugeruje nadciśnienie lub jego skoki (jeśli Pani nie mierzy regularnie ciśnienia, proszę zacząć, to będzie pomocne w diagnostyce) oraz niedobory składników odżywczych. Znaczna część wymienionych objawów może też wskazywać na problemy hormonalne, w tym wczesną menopauzę lub okres ją poprzedzający. Do najbardziej charakterystycznych symptomów menopauzy należą właśnie napady gorąca i oblewanie się potem, zwłaszcza w nocy. Innymi są: pogorszenie samopoczucia, uczucie zmęczenia, wahania nastroju (w tym drażliwość), problemy z pamięcią i koncentracją uwagi, problemy ze snem, obniżenie libido, zmiana wagi, bóle stawów, wypadanie włosów. W celu potwierdzenie lub wykluczenia tła endokrynologicznego powinna się Pani udać do lekarza ginekologa, który zleci oznaczenie poziomu hormonów. Więcej na ten temat może Pani przeczytać np. w poniższym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/objawy-menopauzy.

Warto też wykonać pogłębioną diagnostykę tarczycy w kierunku choroby Hashimoto. Problemy z ręką mogą mieć podłoże neurologiczne, ale tylko specjalista może zlecić dokładniejsze badania (tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny). Jeśli przy badaniu krwi nie miała Pani oznaczonego OB ani tzw. czynnika reumatoidalnego, to warto to zrobić (skierowanie może wystawić lekarz POZ). Jeśli dalsza diagnostyka nie wykaże niczego niepokojącego, należy rozważyć tło emocjonalne tych dolegliwości (np. zaburzenie lękowe) i skonsultować z psychologiem lub psychoterapeutą. Proszę się nie poddawać i nadal szukać przyczyny złego samopoczucia.

Serdecznie pozdrawiam i życzę jak najszybszej poprawy!

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.