Co oznaczają te bóle podbrzusza u 24-latki?
Dzień dobry od 2 tygodni boli mnie podbrzusze,ból zaczął się od prawej strony promieniu na lewą i plecy , ból głowy,nudności, stan podgorączkowy. Miałam rezonans nic nie wykazał. Dziś miałam USG domaciczne w zatoce Douglasa wyszła duża ilość płynu. Biorę tabletki tabletki antykoncepcyjne ostatnie dwa krwawienia były jednodniowe ale obfite.Mam infekcje w moczu i krwio mocz.Bylam 4 razy w szpitalu i nic zaznaczał mieszkam w wielkiej Brytanii więc oni na wszystko dają paracetamol tak jak i w moim przypadku.

KOBIETA, 24 LAT 10 miesięcy temu
Dzień dobry,
Obecność niewielkiej ilości płynu w zatoce Douglasa nie jest patologia. Natomiast duża ilość płynu może świadczyć o patologiach w obrębie miednicy małej, macicy bądź przydatków, np. w przypadku ich stanu zapalnego, wodniaków jajowodów, przy ciąży pozamacicznej lub pękniętej torbieli jajnika; może być także objawem innych stanów zapalnych w obrębie jamy brzusznej, endometriozy bądź innych nieprawidłowości. Po stymulacji hormonalnej może być objawem tzw. przestymulowania.
Pani ma dodatkowe objawy,które powinny w tym wypadku zmusić lekarza do wykonania dodatkowych badań. Konieczne jest wykonanie kolejnego badania, czyli beta hCG. To badanie pozwala wykluczyć ciążę pozamaciczną. Aby dokonać szczegółowej diagnostyki i rozpoznać przyczynę płynu w zatoce Douglasa, wykonuje się nakłucie zachyłka odbytniczo-macicznego (zabieg ten wykonuje się w ogólnym znieczuleniu w warunkach szpitalnych)
Pobrany materiał poddaje się analizie,dzięki której można się dowiedzieć,co jest przyczyną pojawienia się takiej ilości płynu w zatoce.
Jeżeli w płynie jest ropa, to można zdiagnozować stan zapalny miednicy małej lub jamy brzusznej. Obecność w płynie skrzepów świadczy o krwawieniu do jamy otrzewnej z pękniętej ciąży pozamacicznej, pękniętej torbieli jajnika czy też obecności ognisk endometriozy otrzewnej.
Zapraszam do artykułu:
https://portal.abczdrowie.pl/zatoka-douglasa-charakterystyka-diagnostyka-leczenie
Proszę koniecznie pogłębić diagnostykę!
Pozdrawiam
Położna
Martyna Dudzińska