Witam Panią serdecznie! Zatoka Douglasa, czyli zagłębienie odbytniczo - maciczne, jest to najniżej położony uchyłek otrzewnej, umiejscowiony pomiędzy tylną ścianą macicy a przednią ścianą odbytnicy. Niewielka ilość płynu w zatoce występuje dość często. Raczej nie ma powodu do niepokoju z tego powodu. Zazwyczaj obecność płynu u kobiet świadczy najczęściej o patologii w zakresie miednicy małej, macicy i/lub przydatków (zapalenie, po jajeczkowaniu, pękniętym pęcherzyku Graffa, pękniętej torbieli jajnika) lub może być ewentualnie objawem zapalenia jelit. Z oczywistego względu większość z tych powodów możemy wykluczyć. Pozostaje tylko stan zapalny w obrębie miednicy lub jelit.
W obecnej sytuacji ważne jest by wykonać badanie obrazowe jamy brzusznej oraz miednicy mniejszej. Ważne jest także czy u córki występują jakiekolwiek objawy bólowe związane z brzuszkiem lub układem moczowo-płciowym. Przydatne może okazać się także wykonanie podstawowych badań z krwi tj morfologia z rozmazem ręcznym oraz wykładniki stanu zapalanego OB i CPR. Polecam wizytę u pediatry.
Witam,
Niewielka ilość płynu w zatoce Douglasa, bez obecności objawów towarzyszących nie powinna być powodem do niepokoju. Zatoka Douglasa znana jest także pod nazwą zagłębienie odbytniczo-maciczne, łac. excavatio rectouterina. Jest to w przypadku kobiet jest to najniżej położony zachyłek otrzewnej, znajdujący się między tylną ścianą macicy a przednią ścianą odbytnicy. W warunkach fizjologicznych zatoka Douglasa nie powinna zawierać płynu, ale mała ilość płynu nie zawsze musi być związana z patologią. Niepokój powinno zbudzić występowanie dodatkowych objawów wskaźników stanu zapalnego w badaniach laboratoryjnych.
Płyn w zatoce Douglasa może mieć różny charakter. Może być to płyn puchlinowy czyli trzewny, ropny lub krwisty. Płyn krwisty może być spowodowany m.in. poprzez krwawienia do jamy brzusznej z narządów miednicy mniejszej, pęknięcia torbieli jajnika oraz poprzez obecności ognisk endometriozy otrzewnej.
Duże ilości płynu otrzewnowego) mogą znajdować się m.in. w zatoce Douglasa z powodu nowotworów żeńskich narządów płciowych czy niewydolności krążenia. Płyn ropny może przemawiać za
stanem zapalnym miednicy małej (np. infekcją przydatków) lub jamy brzusznej (np. zapalenie otrzewnej, jelit).
W diagnostyce płynu w zatoce Douglasa stosuje się usg przezpochwowe oraz czasami diagnostyczne nakłucie zatoki Douglasa w celu stwierdzenia rodzaju płynu tam występującego oraz jego badania mikroskopowego. W przypadku Pani córki ważne jest wykluczenie stanów zapalnych w miednicy. Powinien zbadać ją lekarz pediatra i wykluczyć niektóre dolegliwości bólowe brzucha i narządów moczowych. Warto też zrobić podstawowe badania krwi i moczu oraz zwrócić uwagę na obecność w badaniach krwi parametrów mówiących o stanie zapalnym. Obecność płynu w zatoce Douglasa w niewielkiej ilości nie zawsze musi jednak świadczyć o stanie patologicznym. Zawsze jednak wymaga uważnej diagnostyki.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Kłucie w jajnikach a obecność płynu w jamie Douglasa – odpowiada Lek. Tomasz Budlewski
- Co oznacza niewielka ilość płynu w Zatoce Douglasa? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- 30 mm płynu w zatoce Douglasa – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Co oznaczają te bóle podbrzusza u 24-latki? – odpowiada Mgr Martyna Dudzińska
- Co oznacza płyn w zatoce Douglasa – odpowiada Lek. Rafał Gryszkiewicz
- Płyn w zatoce Douglasa w ilości 150 ml – odpowiada Lek. Katarzyna Szymczak
- Co oznacza Zatoka Douglasa wolna od płynów? – odpowiada Lek. Tomasz Budlewski
- Dużo płynu w zatoce Douglasa – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Co oznacza obecność płynu w okolicy jajnika? – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Obecność wolnego płynu w zatoce Douglasa we wczesnej ciąży – odpowiada Lek. Tomasz Stawski
artykuły
Zatoka Douglasa - charakterystyka, diagnostyka, leczenie
Zatoka Douglasa, zwana inaczej zagłębieniem lub za
Punkcja zagłębienia maciczno-odbytniczego
Punkcja zagłębienia maciczno-odbytniczego, inaczej
Endometrioza - przyczyny, objawy, sposoby leczenia
Endometrioza to tajemnicza choroba, której przyczy