Zapytaj lekarza

7 4 0 , 1 5 6

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Co oznacza niewielka ilość płynu w Zatoce Douglasa?

Witam kobieta 40 Dziś byłam na usg ginekologicznym z powodu klucia jajnika. Jestem 2 dni przed okresem.Jajniki, macica wszystko ok. Nie powiększone, prawidłowej wielkosci bez zmian. Dopiero w domu zauważyłam że jest napisane"niewielka ilość płynu w zatoce douglasa" . Czy to powód do niepokoju? Lekarz nic nie mówił o tym tylko że wszystko bardzo ładnie wyglada
KOBIETA, 41 LAT 5 miesięcy temu

Co to są mięśnie dna miednicy?

Mało kto z nas zastanawia się, nad funkcjonowaniem swojego organizmu. Dlaczego działa on tak, a nie inaczej? Warto jednak wiedzieć jak jak on pracuje. Obejrzyj film i dowiedz się więcej na temat mięśni dna macicy.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

zatoka Douglasa to zachyłek położony pomiędzy tylną ścianą macicy i przednią ścianą odbytnicy. Ponieważ jest to najniżej ulokowana przestrzeń w jamie brzusznej, to niekiedy zbiera się w niej płyn. Oczywiście nie bez przyczyny – powodem może być szereg chorób w obrębie jamy brzusznej czy miednicy mniejszej. Zachęcam do lektury naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/zatoka-douglasa-charakterystyka-diagnostyka-leczenie.

Natomiast niewielka ilość płynu w zatoce Douglasa może być fizjologiczna – potwierdzają to słowa ginekologa wykonującego badanie, który nie odnotował niczego niepokojącego. Śladowe ilości płynu w tej przestrzeni odnotowuje się np. podczas owulacji czy też w przypadku pęknięcia niewielkiej torbieli jajnika.

Być może na to wskazuje zarówno obecność płynu w zatoce Douglasa, co może potwierdzać także ból jajnika. Torbiele, powstające często na skutek zmian i zaburzeń hormonalnych, ma wiele kobiet i wiele z nich nie zdaje sobie z tego sprawy. Zwykle są to cysty ciałka żółtego, pęcherzykowe czy tekaluteinowe i mogą ustąpić bez leczenia. Gdy dochodzi do pęknięcia torbieli, uwalnia się z niej płyn, który może znaleźć się w zatoce Douglasa.

Incydent uwolnienia torbieli może przebiegać bezobjawowo, ale czasami pacjentki skarżą się na dotkliwy ból czy kłucie podbrzusza i jego okolic. Być może pomocne okażą się wyczerpujące odpowiedzi naszych ekspertów na podobne pytanie: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-oznacza-obecnosc-plynu-w-zatoce-douglasa.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy