Co oznaczają te objawy podczas stosowania krążka antykoncepcyjnego?

Witam stosuje krążek nuvaring juz 5 miesiecy z tym że mialam miesiac przerwy. Jak zaczęłam na nowo używać było w miare ok. Teraz mam już drugi krążek i od tygodnia wzdęty brzuch tak , że przy oddychaniu az boli pod zebrami.. nawet jak nic nie zjem jest nabrzmialy. Test ciazowy robilam wyszedl negatywny. Najbardziej brzuch odczuwam na leżąco rano i wieczorem. Niby to nic takiego ale na dłuższą metę nie da się tak żyć. Dodam jeszcze że wypróżniam się 1,2 lub więcej razy dziennie ale nie daje to ulgi. Co to moze byc ? Działania nie pożądane krazka ? Oczywiście do ginekologa się wybiorę.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

z relacji zawartej w pytaniu wynika, że od momentu ponownego rozpoczęcia stosowania krążków antykoncepcyjnych pojawiły się u Pani problemy. Dotyczą one przede wszystkim wzdęć brzucha i bólu. Jest to dla Pani niekomfortowe i źle się przez to Pani czuje. Częstsze wypróżnienia nie przynoszą ulgi. Ciążę także można wykluczyć. Z tego też względu można podejrzewać, że Pani organizm się odzwyczaił od hormonów i teraz jeszcze się nie zaadoptował do nowej sytuacji. Możliwe, że w ciągu najbliższych kilku cykli sytuacja się ustabilizuje. Warto może poczekać miesiąc lub dwa. Jeśli natomiast dolegliwości są bardzo dotkliwe, to trzeba udać się do ginekologa, aby sprawdzić, co się dzieje. Lekarz wykona badanie ginekologiczne oraz USG. Ponadto zbada brzuch i przydatki. Możliwe, że zaleci leczenie objawowe (leki przeciwbólowe czy rozkurczowe). Jeśli będzie konieczne, to zleci też wykonanie badań diagnostycznych krwi czy USG brzucha. Z tego też względu zachęcamy do rozważenia dalszych kroków i obserwacji organizmu. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy szybkiego powrotu do dobrego samopoczucia.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/pierscien-antykoncepcyjny

https://portal.abczdrowie.pl/krazek-dopochwowy

https://portal.abczdrowie.pl/antykoncepcja-hormonalna-przeciwwskazania

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.