Co oznaczają tyreocyty bez cytologicznych cech złośliwości leżące w grupach i rozproszeniu?
Witam, bardzo proszę o interpretację wyników: USG tarczycy - niejednorodna o nieco obniżonym echogramie. PP-20x22x48mm obj. 10,5 ml LP-12x16x46mm obj 4 ml. cieśń 4,5 cm objętość tarczycy ok 14,5 ml. W PP- centralnie policykliczny guzek, niejednorodny z przestrzeniami płynowymi o wym. 24x19x17 o obwodowym typie unaczynienia oraz w biegunie dolnym guzek hypoechogeniczny wielk. 7x5mm. W LP zmiana ogniskowa hypoechogeniczna o wym. 8x4mm oraz drobne guzki wielk. do 3,5 mm. Tchawica nieprzemieszczona. Węzły chłonne szyjne bez zmian. BAC tarczycy: P1- GR II zmiana łagodna niecharakterystyczna - zawiera elementy guza hyperplastycznego i nacieku zapalnego (tyreocyty bez cech złośliwości leżące w płatach, płacikach, grupach i rozproszeniu, tyreofagi. W tle krew, nieco limfocytów i koloid). P2- GR II zmiana łagodna- obraz mikroskopowy/USG sugeruje guzek lub torbiel koloidową ( płaciki z tyreocytów bez cytologicznych cech złośliwości w tle płynny koloid i erytrocyty. L- GR II zmiana łagodna - guzek hyperplastyczny (tyreocyty bez cytologicznych cech złośliwości leżące w grupach i rozproszeniu. W tle krew z koloidem). TSH 1,280. Dodam, że jakiś czas temu miałam robione fT4 i fT3- wyniki były w normie . Czy wyniki są niepokojące? – wizytę u endokrynologa mam przewidzianą dopiero pod koniec roku (za 9 miesięcy). Z góry dziękuję za pomoc.

KOBIETA, 37 LAT ponad rok temu
Lek. Wojciech Zygmunt
74 poziom zaufania
Badanie cytologiczne zmian klasyfikuje je jako łagodne. Nie ma pan powodu do obaw. Zalecana jest dalsza obserwacja pod kontrolą endokrynologa.