Co powinna jeść 17-latka, by schudnąć?

Witam. Piszę w imieniu córki. Ma 17 lat, 54 kg i 168 cm. Ma dosyć duże boczki. Co mogę jej polecić, co ma zrobić. Zaczeła ćwiczyć na orbitreku i kręcić hula hop ale wypełnionym kaszą- 6-7 razy w tygodniu po 20-30 min. Czy to jej pomoże w pozbyciu się boczków. Ograniczyła tylko słodycze i zaczeła pić wodę mineralną i cytryną. Proszę o pomoc bo nie wiem co mam jej doradzić. Ewentualnie doradzenie co powinna jeść a czego nie.

Witam, masa ciała Pani córki jest prawidłowa (w dolnych granicach normy) więc nie należy mówić o diecie redukcyjnej. W takich sytuacjach najlepszym rozwiązaniem jest ukierunkowana na daną partię aktywność fizyczna oraz racjonalne zdrowe odżywianie. Podstawą będzie regularne spożywanie posiłków (3 główne i 2 przekąski). Dieta powinna być bogata w warzywa i owoce, pełnoziarniste produkty zbożowe, chudy nabiał i dobre tłuszcze (oliwa z oliwek, orzechy, pestki). Niech córka wyeliminuje słodycze, słodzone napoje. Ograniczeniu podlegają także tłuszcze zwierzęce. Warto stosować odpowiednie techniki kulinarne przygotowywania posiłków takie jak gotowanie, gotowanie na parze, duszenie bez obsmażania, pieczenie. Spożycie 2,5 litra płynów dziennie również wspomoże samą kurację.

Córka absolutnie nie ma nadwagi dlatego nie należy ograniczac ilości kalorii niemniej jak najbardziej dieta powinna byc zdrowa, pełnowartościowa i zbilansowana, bez słodyczy, fast foodów itp. Na "boczki" najlepszym sposobem są cwiczenia fizyczne, np. skłony z hantlami.

Dzień dobry! Masa ciała Pani córki jest prawidłowa. Proszę odradzić jej stosowanie diety redukcyjnej.
Pozdrawiam, Dietetyk Patrycja Sankowska

Anna Porada Dietetyk, Wrocław

Witam serdecznie,
Proszę udać się z córką na badanie zawartości tkanki tłuszczowej w organizmie. Poza tym proponuję córce chodzić na fitness co 2 dzień i oprócz zmian o których już Pani pisała zastąpić białe pieczywo żytnim, ziemniaki kaszą gryczaną i ograniczyć tłuszcze zwierzęce. Ważne jest też regularne spożywanie 5 posiłków dziennie.
Pozdrawiam
Anna Porada

Witam serdecznie,

Waga Pani córki jest w normie!! Nie należy stosować diety redukcyjnej a wprowadzić zdrową i zbilansowaną dietę, która stanowi 70% sukcesu oraz aktywność fizyczną która daje 30%.
Córka musi zadbać o regularność posiłków. Należy jeść 5posiłków dziennie w odstępach 2,5-3h. Dzień należy rozpocząć od pełnowartościowego śniadania zjadanego do 1h po przebudzeniu zaś kolację 3-4h przed snem. Należy pić 1,5-2l czystej wody mineralnej dziennie w celu nawodnienia organizmu oraz jego oczyszczenia. Córka powinna również zrezygnować z żywności silnie przetworzonej, tłustej, kolorowych napoi oraz słodyczy. Zalecam wybierać chude białe mięsa, jedynie razowe pieczywo oraz brązowy ryż, makaron i gruboziarniste kasze. Należy zjadać dużo warzyw oraz owoce w celu dostarczenia cennego błonnika. Na kolację ograniczamy węglowodany a skupiamy się na białku.

Córka powinna również zadbać o systematyczną aktywność fizyczną. Można skorzystać z siłowni pomocy trenera fitness lub ćwiczyć samodzielnie w domu, wyszukując odpowiednie ćwiczenia w internecie np na Youtube Przy ćwiczeniach należy zadbać o właściwą dietę. Trening powinien zaczynać się około 2h po posiłku lub jeżeli jest to niewielka przekąska to około 1h. Po treningu należy dostarczyć węglowodany proste, łatwo przyswajalne np banan oraz białko (ok 20-30min po treningu) a następnie zjeść węglowodany złożone i łatwo przyswajalne białko czyli np chuda ryba czy kurczak w celu uzupełnienia strat glikogenu i odbudowy uszkodzeń struktur włókien białkowych. W posiłkach okołotreningowych należy unikać tłuszczu, gdyż upośledzają odbudowę glikogenu.

W razie dodatkowych pytań zapraszam na bezpłatną konsultację
tel 506225670
Pozdrawiam Mgr Joanna Wasiluk