Co powinnam zrobić nim zajdę w ciążę?!

Witam.
Od niedawna postanowiliśmy z mężem, że będziemy się starać o dzidziusia i mam pytanie czy powinnam zrobić jakieś badania nim zaczniemy się "starć"?!

Chorowałam kiedyś na astmę i miałam problemy z tarczycą. Dodam tylko, że mam 24 lata, przez dwa lata brałam tabletki antykoncepcyjne, lecz od czterech lat nie biorę, i jeszcze jedno jakieś 6 lat temu zażyłam antykoncepcję postkoitalną ******** *** Czy mogą one mieć wpływ na ciążę?!
Pozdrawiam i liczę na odpowiedź.

Witam!

Zaplanowanie ciąży jest bardzo istotne dla prawidłowego rozwoju płodu.

Należy wykonać kilka badań laboratoryjnych. Ze względu na chorobę tarczycy musi pani oznaczyć stężenie TSH, fT3 i fT4. Nieprawidłowe funkcjonowanie tego gruczołu mogą bardzo niekorzystnie wpłynąć na przebieg ciąży. Przed poczęciem dziecka należy wyrównać ewentualne zaburzenia.
Ponadto dobrze jest wykonać morfologię, oznaczyć grupę krwi i czynnik Rh (jeżeli jest ujemny, trzeba oznaczyć grupę krwi i Rh ojca dziecka) oraz badanie ogólne moczu. Można też zbadać stężenie glukozy na czczo, kreatyniny, mocznika oraz lipidogram.

Powinno się zbadać również w kierunku chorób zakaźnych: wirusowego zapalenia wątroby typu B (WZW B), WZW C, różyczki, toksoplazmozy, cytomegalii, AIDS.

Na 3 miesiące przed planowaną ciążą należy zacząć przyjmować 400ug kwasu foliowego na dobę, aby zapobiec ciężkim wadom wrodzonym u płodu.

Jeżeli nie ma Pani objawów astmy, nie wpłynie ona na ciążę. Jeśli się pojawią, należy udać się do lekarza, w celu wdrożenia odpowiedniego leczenia.

Tabletki antykoncepcyjne ani antykoncepcja postkoitalna (po stosunku) nie wpłyną na przebieg ciąży.

Więcej na temat planowania ciąży dowie się Pani z artykuły na stronie: http://parenting.pl/portal/planowanie-ciazy