Ciąża po pigułkach

Witam, kilka lat brałam pigułki. W trakcie tych lat robiłam przerwy w braniu pigułek. Teraz staram się o dziecko, nie biorę już 4 miesiące. Dotychczas miałam bardzo regularne miesiączki, zawsze co 28 dni. Od dwóch ostatnich miesięcy mam co 25 dni. A ciąży nadal nie widać. Słyszałam też, że zajść w ciążę po pigułkach jest ciężej. Czy to prawda? Czy normalne są zaburzenia regularnych miesiączek? I czy starając się o dziecko, należy łykać wcześniej kwas foliowy?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Płodność kobiety po przerwaniu antykoncepcji hormonalnej jest taka sama, jak przed jej rozpoczęciem. Badania kliniczne na dużych grupach kobiet wykazały, że po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych przebieg ciąży i stan noworodków jest prawidłowy.
Jeśli kobieta planuje zajść w ciążę powinna zacząć zażywać kwas foliowy - najlepiej na rok przed planowaną ciążą. Nie zawsze jest to możliwe. Uznaje się, że dopuszczalne jest zażywanie kwasu foliowego w dawce 0,4 mg (a według nowych wytycznych nawet 0,8 mg) na dobę na 3 miesiące przed planowaną ciążą. Proszę zapytać w aptece o kwas foliowy w dawce 0,4 mg (czyli 400 mikrogram). Trzeba zażywać jedną lub dwie tabletki dziennie. Jeśli nie chorowała Pani w dzieciństwie na różyczkę, to warto zbadać poziom przeciwciał z klasy Ig G przeciwko różyczce (rubella). Zarażenie się różyczką przez ciężarną jest groźne dla dziecka.  Być może była Pani szczepiona w dzieciństwie, ale jeśli nie (a poziom przeciwciał wyjdzie za niski), to może się Pani zaszczepić teraz. Po szczepieniu na różyczkę trzeba odłożyć starania o dziecko na 3 miesiące.

Proszę nie stresować się tym, że jeszcze nie jest Pani w ciąży. Ciągle to powtarzam, dziecko to dar i czasami trzeba na nie troszkę poczekać. Jeśli się Pani denerwuje, to może warto, by wybrała się Pani do lekarza i przebadała się. Będzie mogła Pani porozmawiać o przygotowaniu do ciąży, np. o szczepionce na różyczkę.

Pozdrawiam!