Co powoduje suchą skórę na policzkach, ramionach, nadgarstkach i łydkach u dziecka?

Witam, mój syn ma prawie 11 miesięcy. Od 4 miesięcy ma suchą "kaszkę" na policzkach, ramionach, nadgarstkach i łydkach. To nie są potówki, nie swędzą ani nie czerwienią się. Dodam, że od początku kąpiemy się w hipoalergicznej Ziajce, a kiedy pojawiła się ta zmiana kąpaliśmy raz w emolium z nadzieją, że zniknie (zużyta cala buteleczka), natomiast skóra bez zmian. Po kąpieli nie używamy żadnych natłuszczaczy. Może któryś z mądrych lekarzy podpowie co to może być? Pozdrawiam, Magda

Z opisu można wnioskować, że to rogowacenie przymieszkowe, cecha uwarunkowana genetycznie, związana często z atopią. Od jednej kąpieli w Emolium nie zniknie.

Opisywane przez Panią zmiany mogą odpowiadać tzw. wypryskowi asteatotycznemu (tj. z suchośći skóry) lub zmianom o typie rogowacenia przymieszkowego. Trudno jednak jednoznacznie postawić rozpoznanie nie widząc pacjenta, dlatego zalecałabym zgłoszenie się na wizytę do dermatologa dziecięcego, który oceni zmiany skórne i zaleci właściwe postępowanie. W obu powyższych- sugerowanych chorobach zaleca się stosowanie emolientów (2-3xdz).