Co robić po nieprawidłowym podaniu kontrastu?

Witam, We wtorek (wczoraj) miałam mieć badanie TK z kontrastem. Po założeniu motylka i podaniu kontrastu, okazało się, że Pani nie wbiła się w żyłę. Dawka poszła pod ciśnieniem w rękę. Od tamtej pory ręka napuchnięta. Przedramię wielkości bicepsa, który również jest spuchnięty aż po nadgarstek. Pielęgniarka, która nieumiejętnie przeprowadziła zabieg kazała mi smarować altacet bądź woda z octem. Nie mogę podnieść ręki do góry, ponieważ „ciągnie”. Nie wiem co mam robić, słyszałam ze mogło sie wdać zakażenie, ponieważ mam spuchnięta cała rękę. Co mam robić ? Jak „wydalić” z siebie kontrast, który jest w ciele?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

w opisywanej przez Panią sytuacji należałoby jak najszybciej udać się do lekarza pierwszego kontaktu. Podawanie kontrastu do badania obrazowego powinno przebiegać raczej bez zakłóceń, a wszystkie powikłania należy jak najszybciej zgłaszać lekarzowi. W opisie pytania pisze Pani o tym, że doszło do powstania opuchlizny ręki, pojawił się ból oraz trudność w poruszaniu. Objawy pomimo stosowania leków nie ustępują i sytuacja się nie poprawia. Dlatego też należy możliwie jak najszybciej wyjaśnić, jaka jest dokładna przyczyna tego stanu. Wydaje się, że doszło do wytworzenia stanu zapalnego w obrębie miejsca nieprawidłowego wkłucia. Niewykluczone, że ten stan ma związek z zakażeniem bakteryjnym w tej okolicy, dlatego wizyta u lekarza wydaje się być konieczna. Lekarz zadecyduje, jakie kroki w tym przypadku podjąć i jakie leczenie wprowadzić, żeby objawy ustąpiły.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/rezonans-magnetyczny

https://portal.abczdrowie.pl/rezonans-magnetyczny-glowy-dzialanie-przebieg-badania-zastosowanie

https://portal.abczdrowie.pl/inne-choroby-neurologiczne

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.