Co mam robić z tymi silnymi bólami głowy?

Dzień dobry, mam 31 lat, od 2016 roku zmagam się z mocnymi bólami głowy, jednostronnymi zaniewidzeniami i parestezjami. Z tego powodu w 2017 roku miałam rezonans magnetyczny głowy (1,5t), który wykazał zmianę demielinizacyjną w wymiarze 4x8mm w okolicy trójkąta komorowego lewej półkuli mózgu. Od tamtego czasu co rok miałam powtarzać rezonans w celu kontroli obecnej zmiany i ewentualnego wykrycia nowych zmian. W 2018 roku miałam rezonans 3- teslowy, który wykazał więcej zmian z racji większej dokładności, jednak żadna zmiana nie miała rozmiarów pierwszej zmiany. Od 2019 roku zaczęłam doświadczać dość dużych problemów ze słuchem, zwłaszcza po lewej stronie (apogeum złego słyszenia trwało około trzech dni i dotyczyło zarówno ucha prawego, jak i lewego, po trzech dniach najgorszy stan ustąpił, jednak do chwili obecnej nie odzyskałam całkowicie słuchu w lewym uchu). W ostatnim czasie zmagam się z dość częstym drętwieniem i mrowieniem lewej strony twarzy, ust oraz z chronicznym zmęczeniem. Do tego doszedł przewlekły ból pleców i łopatki po lewej stronie. Rentgen wykazał pogłębioną kifozę. Lekarz zalecił diagnostykę w kierunku stwardnienia rozsianego i zlecił rezonans magnetyczny kręgosługa piersiowego z kontrastem. Jako alergik obawiam się podania kontrastu - mam uczulenie na Klarytromycynę, Pyralginę, Augmentin, Gaviscon. Zastanawiam się czy wykonanie rezonansu magnetycznego kręgosłupa bez kontrastu utrudni diagnostykę w kierunku sm? Czy taki rezonans bez kontrastu nie pokaże zmian w kręgosłupie? Będę wdzięczna za pomoc.

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Przykro nam, że doświadcza Pani takich dolegliwości związanych z bólami głowy. Prawidłowo, że wykonuje Pani badania kontrolne, aby stale monitorować wszelkie zmiany zachodzące w mózgu. Dzięki badaniom obrazowym można szybko wychwycić niepokojące sygnały i wdrożyć właściwe leczenie.

Trudno jest nam jednoznacznie odpowiedzieć na zadane pytanie, odnośnie podania kontrastu. Jeżeli jest Pani uczulona na którąkolwiek substancję zawartą w kontraście, prawdopodobnie lekarz nie zdecyduje się podać takiego środka cieniującego.

Badanie rezonansem magnetycznym jest dokładniejsze niż tomografia komputerowa. W diagnostyce tej wykorzystuje się magnetyczne właściwości atomów, z których zbudowane jest również ludzkie ciało. Badanie to ukazuje precyzyjnie przekroje narządów wewnętrznych we wszystkich płaszczyznach. Ze strony układu nerwowego pozwala wykrywać oraz monitorować takie schorzenia, jak: choroby demielinizacyjne, (czyli na przykład stwardnienie rozsiane), choroby otępienne, nowotwory mózgu i rdzenia kręgowego, czy urazy kręgosłupa.

W wielu sytuacjach podawany jest pacjentowi kontrast. Wykorzystuje się go w celu lepszej jakości obrazu. Za pomocą tego środka możliwa jest ocena struktury oraz funkcji tkanek. Środek kontrastujący jest z reguły bezpieczny, i prawdopodobnie może być stosowany nawet u osób uczulonych na kontrast stosowany w badaniach rentgenowskich. Środek ten nie powinien wchodzić również w interakcje z innymi lekami.

Największym przeciwwskazaniem do podania kontrastu jest wszczepiony u pacjenta rozrusznik serca.

Z racji odległości trudno jest ustalić, czy powinien być zastosowany u Pani środek kontrastujący podczas badania rezonansem magnetycznym. Badanie z kontrastem jest najdokładniejsze, ale nie znaczy to, że bez podania tego środka badanie nie będzie precyzyjne.

O wszystkim powinien zadecydować lekarz, kierujący i nadzorujący badanie.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/rezonans-magnetyczny

https://portal.abczdrowie.pl/kiedy-siegamy-po-rezonans-magnetyczny

https://portal.abczdrowie.pl/rezonans-magnetyczny-glowy-dzialanie-przebieg-badania-zastosowanie

https://portal.abczdrowie.pl/rezonans-magnetyczny-z-kontrastem

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.