Czy MR wykryje guz przysadki?
Witam, Czy badanie rezonansu magnetycznego mózgowia bez kontrastu aparatem 3T jest w stanie wykryć guza przysadki? Jeżeli tak, to jakie musiałby mieć on rozmiary? Oczywiście mniej więcej. Dziękuję.

MĘŻCZYZNA, 26 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania
Witamy,
Badanie rezonansem magnetycznym jest jedną z najdokładniejszych diagnostyk obrazowych. Jest to nieinwazyjne badanie wykorzystujące pole magnetyczne i generowane fale radiowe. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie bardzo wysokiej jakości obrazów narządów wewnętrznych i tkanek w obrębie całego ciała.
Takie badanie wykorzystywane jest głównie w zdiagnozowaniu tętniaków naczyń mózgowych, zaburzeń w obrębie narządu słuchu i wzroku, oceny stwardnienia rozsianego, urazów mózgu i rdzenia kręgowego, a także nowotworów oraz innych chorób organów wewnętrznych, jak i również narządów ruchu.
Rezonans magnetyczny jest więc w stanie wykryć nawet najmniejszą zmianę występującą w obrębie mózgu, w tym również guzy przysadki mózgowej.
W razie wszelkich wątpliwości zalecamy konsultację z lekarzem radiologiem lub neurologiem, który oceni konieczność wykonanie badania obrazowego.
Zachęcamy także do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce: https://portal.abczdrowie.pl/rezonans-magnetyczny https://portal.abczdrowie.pl/przysadka-mozgowa