Czy MR wykryje guz przysadki?

Witam, Czy badanie rezonansu magnetycznego mózgowia bez kontrastu aparatem 3T jest w stanie wykryć guza przysadki? Jeżeli tak, to jakie musiałby mieć on rozmiary? Oczywiście mniej więcej. Dziękuję.

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Badanie rezonansem magnetycznym jest jedną z najdokładniejszych diagnostyk obrazowych. Jest to nieinwazyjne badanie wykorzystujące pole magnetyczne i generowane fale radiowe. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie bardzo wysokiej jakości obrazów narządów wewnętrznych i tkanek w obrębie całego ciała.

Takie badanie wykorzystywane jest głównie w zdiagnozowaniu tętniaków naczyń mózgowych, zaburzeń w obrębie narządu słuchu i wzroku, oceny stwardnienia rozsianego, urazów mózgu i rdzenia kręgowego, a także nowotworów oraz innych chorób organów wewnętrznych, jak i również narządów ruchu.

Rezonans magnetyczny jest więc w stanie wykryć nawet najmniejszą zmianę występującą w obrębie mózgu, w tym również guzy przysadki mózgowej.

W razie wszelkich wątpliwości zalecamy konsultację z lekarzem radiologiem lub neurologiem, który oceni konieczność wykonanie badania obrazowego.

Zachęcamy także do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce: https://portal.abczdrowie.pl/rezonans-magnetyczny https://portal.abczdrowie.pl/przysadka-mozgowa

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.