Co robić po takim urazie stopy?

Witam, przebilam stopę jakimś odłamkiem drewna. Strasznie boli. Nie dam rady na nią stanąć. Za miesiąc mam swoje wesele. Czy do tej pory będę mogła stawać na stopie? Miałam stopę wypłukana raczej nic tam nie powinno zostać. Nie dam rady ruszać palcami. Po jakim czasie może być już lepiej? Stopę przebilam w dolnej części. Oszczędzam ją, ciągle leżę i trzymam ją wysoko na poduszce.
KOBIETA, 25 LAT 11 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

z relacji zawartej w pytaniu wynika, że doszło u Pani do poważnego urazu stopy. Została ona przebita przez drewniany element, ale potem zaopatrzona, a rana oczyszczona. Nie wspomina Pani czy była na izbie przyjęć u chirurga bądź lekarza pierwszego kontaktu.

Jeśli zrobiła to Pani we własnym zakresie, to teraz, skoro stopa nie goi się, a także sprawia ból, to trzeba niezwłocznie udać się do lekarza po pomoc. Poza silnym bólem występuje też zaburzona ruchomość palców. Wydaje się, że trzeba stopę prześwietlić, aby zobaczyć, czy nie doszło do uszkodzenia kości w śródstopiu. Ponadto lekarz musi dokładnie oczyścić ranę oraz określić, czy nie dochodzi w niej do rozwoju zakażenia bakteryjnego. Możliwe, że konieczne będzie przyjęcie z tego powodu antybiotyku bądź zastosowania go miejscowo. Z pewnością trzeba będzie ranę codziennie zaopatrywać oraz dezynfekować. Tak naprawdę im szybciej dotrze Pani do lekarza, tym prędzej to miejsce się zagoi oraz odzyska Pani pełną sprawność. Nie można wykluczyć, że stopa będzie unieruchomiona przez jakiś czas, dlatego tak ważna jest teraz szybka reakcja. Sytuacja jest dla Pani zapewne dość trudna ze względu na zbliżający się ślub. Dlatego zachęcamy do kontaktu z lekarzem, aby przyspieszyć proces zdrowienia. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy szybkiego powrotu do zdrowia.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://uroda.abczdrowie.pl/kontuzje-i-urazy

https://portal.abczdrowie.pl/szycie-ran

https://portal.abczdrowie.pl/zakazenia-skory-i-ran

https://portal.abczdrowie.pl/ziarnina-postac-miejsca-wystepowania-na-ciele-i-leczenie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.