Co robić przy ukąszeniu przez kleszcza?

Dzień dobry, Wczoraj moja mama zobaczyła że ma dwa kleszcze jeden na nodze a drugi na brzuchu, ukąsił ją w tym samym dniu. Teraz zostały zaczerwienienia, na nodze jest malutkie \- 2 mm a na brzuchu jest troszkę większe \- 4 mm. Czy to może świadczyć o zakażeniu mamy boreliozą? Pozdrawiam.

Witam serdecznie,

Należy zgłosić się do lekarza rodzinnego celem diagnostyki lub ewentualnie podania profilaktycznej antybiotykoterapii. Można również oddać kleszcza/kleszcze do badania w kierunku czy są one zakażone krętkami borreli. Jeśli lekarz rodzinny nie będzie czuł się na siłach, skieruję zapewne do lekarza chorób zakaźnych na konsultację.

Pozdrawiam.