Co robić z tą flegmą w gardle mając 18 lat?

Witam, mam 18 lat i od ponad pół roku mam problem z uczuciem czegoś w gardle i jest to gęsta, przezroczysto biała flegma którą cały czas muszę odchrząkiwać i wypluwać lub połykać. W dodatku przez to mam częste odruchy wymiotne, nie dawno zacząłem kaszleć i przy kasłaniu odczuwam dziwny gorzki/metaliczny posmak w ustach. Nigdy nie miałem problemów ze zdrowiem, ćwiczę na siłowni ale niestety przez tą flegmę i odruchy wymiotne mam sporo przerwy a chciałbym szybko wrócić do treningów. Miałem robione TK zatok i nic nie wyszło, mam tylko skrzywioną przegrode nosową. Badanie na wymaz z gardła również nie potwierdziło żadnej bakterii. Co dalej? Utrudnia mi to strasznie życie. Zauważyłem że flegma jest gęstsza po posiłku i że najwięcej jest jej rano. Ciężko nawet to odkrztusić bo to tak jakby było przyklejone do gardła. Brałem antybiotyki amoksiklav oraz fromilid i nic nie pomogły, biorę także clatre ale nic nie pomaga.

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Flegma to wydzielina z dróg oddechowych, która składa się ze śliny, nabłonka oddechowego oraz resztek pokarmowych.

Zaleganie tej wydzieliny w gardle często ogranicza codzienne funkcjonowanie, w tym połykanie, oddychanie i mówienie. Może ona przybierać różne barwy i konsystencję.

Do głównych przyczyn obecności śluzu w gardle należą czynniki zapalne, infekcyjne (wywołane przez bakterie, wirusy lub grzyby) oraz środowiskowe. Zwiększona produkcja flegmy może wystąpić na skutek działania suchego powietrza, klimatyzacji, palenia papierosów, a także po posiłku.

Obecność gęstej wydzieliny, spływającej po tylnej ścianie gardła wynika przede wszystkim infekcji wirusowych gardła, zatok, tchawicy, krtani lub oskrzeli.

Flegma może również występować na skutek zmian hormonalnych (np. choroby tarczycy) oraz na tle psychosomatycznym (tzw. flegma nerwicowa).

Jeżeli dotychczasowe leczenie nie przynosiło poprawy, zalecamy konsultację alergologiczną. Istnieje przypuszczenie, że zalegająca flegma w gardle może być efektem pewnych alergii bądź nietolerancji pokarmowych. Pokarmy, takie jak nabiał (zawierający mleko krowie) wpływają na zwiększoną produkcję śluzu. Zalecone jest w takim przypadku ograniczenie spożycia przetworów mlecznych, a zwiększenie udziału w diecie produktów jaglanych, które odśluzowują organizm.

Dodatkowo zaleca się okresowe wprowadzenia leczenia preparatami mukolitycznymi, rozrzadzającymi wydzielinę, zawierające takie substancje czynne jak: ambroksol, karbocysteinę lub bromheksynę.

Odpowiedzi na podobne pytania można znaleźć pod poniższymi linkami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czym-jest-spowodowana-gesta-wydzielina-w-gardle

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-robic-z-taka-wydzielina-w-gardle

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.