Co robić z takim dyskomfortem podczas współżycia?

Dzień dobry mam pytanie odnośnie sfery intymnej. Moja dziewczyna od jakiegoś przeszło roku boryka się z bólami pęcherza. Była już na konsultacjach i wyszło pewnego rodzaju, że ma do czynienia z bakteriami (na początku był to jeden rodzaj, potem inny). Zastosowała specjalną kurację na przypisanych tabletkach. Niestety w dalszym ciągu występują problemy. Szczególnie podczas stosunku narzeka na suchość w pochwie a momentami jak trafię pod złym kątem to czuje dyskomfort. Następnego dnia ona czuje ból w pęcherzu i nie wiemy co robić i co jest dokładną przyczyną. Ja chętnie również się zbadam tylko pytanie - powinienem zrobić posiew nasienia/napletka czy jak? Widzę że jest także tlenowy i beztlenowy i nie wiem jakie są różnice i pod jakim kątem powinienem się zbadać. Może to ja stanowię przyczynę i sam jej coś przenoszę? Dziękuje

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

w sytuacji, gdy podczas współżycia pojawiają się bóle o różnym nasileniu, to może mieć to związek z różnymi przyczynami. W pytaniu pisze Pan, że partnerka została przebadana ginekologicznie zarówno pod względem anatomicznym, jak także wykonano badania oceniające florę bakteryjną. Na podstawie wyników lekarz stwierdził, że konieczna będzie kuracja, która niestety nie przyniosła oczekiwanego efektu. Ponadto, pojawiają się także problemy z pęcherzem moczowym, co dodatkowo potęguje ból. Zastanawia się Pan czy przyczyną mogą być bakterie pochodzące z członka. Niestety, jest to możliwe. Warto w tej sytuacji zastanowić się nad wykonaniem badania flory bakteryjnej u Pana. Możliwe, że istnieje jakiś patogen, który przenoszony do pochwy powoduje u Pańskiej partnerki powyższe objawy. Konsultacja urologiczna mogłaby podpowiedzieć co dalej robić w tej sytuacji. Trzeba też zastanowić się, czy u partnerki ten dyskomfort może mieć podłoże emocjonalne. Niejednokrotnie kobiety borykają się z suchością pochwy wywołaną stresem bądź innymi czynnikami zewnętrznymi. Wówczas konieczna byłaby rozmowa z psychologiem albo seksuologiem. Zachęcamy zatem do kontaktu ze specjalistami. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy zdrowia.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/swedzenie-pochwy

https://portal.abczdrowie.pl/bol-podczas-stosunku

https://portal.abczdrowie.pl/choroby-penisa-rodzaje-chorob-przyczyny-objawy-leczenie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.