Co robić z tym dyskomfortem w pochwie u 28-latki?

Jestem pop 4 porodach naturalnych. Po ostatnim mam zgrubienie w pochwie jakby się coś przesunęło. Nie czuję jakiegoś dyskomfortu na codzien ale jeśli chodzi o współżycie to przeszkadza ( nie czuje przyjemności lecz odwrotność) trudno znaleźć odpowiednią pozycję. Czy da się coś z tym.zrobic ? Mam 27 lat... Co będzie za 10 15 lat...

Redakcja abcZdrowie

Witam,

cztery porody naturalne mogą być wyzwaniem dla organizmu, a zwłaszcza dla mięśni i więzadeł podtrzymujących narząd rodny w odpowiednim miejscu. Ciężki poród, duże rozmiary dziecka, pęknięte krocze, ale też uwarunkowania genetyczne to czynniki, które mogą prowadzić do obniżenia narządu rodnego, potocznie nazywanego wypadaniem pochwy.

Proszę zapoznać się z tym artykułem, być może okaże się pomocny: https://portal.abczdrowie.pl/wypadanie-macicy-i-pochwy.

Wśród charakterystycznych dla tej dysfunkcji dolegliwości znajduje się zwłaszcza dyskomfort podczas współżycia, niekiedy jest to nawet ból. Dodatkowo pacjentki borykające się z problemem wypadania pochwy miewają często problemy z nietrzymaniem moczu i czują bolesny dyskomfort w pochwie podczas codziennych aktywności.

Proszę zwrócić się do ginekologa – konieczne jest przede wszystkim wykonanie badania w celu potwierdzenia diagnozy bądź odnalezienia przyczyny problemów ze współżyciem po porodzie.

Więcej informacji na temat seksu po porodzie i problemów z nim związanych odnajdzie Pani w naszym artykule, zachęcam do zapoznania się z nim: https://portal.abczdrowie.pl/stosunek-seksualny-po-porodzie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.