Co może oznaczać to zgrubienie w pochwie?

Witam. Z powodu COVID-19 mam bardzo długie oczekiwanie na wizytę u ginekologa. Dlatego zwrócę sie z pytaniem aby troche sie uspokoić. Niedawno zauważyłam ze mam zgrubienie na wejściu do pochwy ( przednia ściana )a gdy kucam moge to zauważyć (wychodzi troche na zewnątrz). Jest to coś twardego, długie na około 3-4 cm wgłąb, tego samego koloru co pochwa a lekko różowe. Nie odczuwam żadnego innego dyskomfort. Nie boli ani nie piecze aczkolwiek utrudnia wejście do pochwy. Ostatnia cytologia około pół roku temu wyszła prawidłowo. Stosuje tabletki hormonalne, mam stałego partnera. Proszę o poradę. Dziękuje

Redakcja abcZdrowie

Witam,

trudno precyzyjnie odpowiedzieć na pytanie o guzek bez badania ginekologicznego. Położenie guzka mogłoby sugerować ropień na sromie z powodu zapalenia gruczołu Bartholina, jednak brak dolegliwości bólowych wyklucza taką możliwość.

Guzy w okolicach pochwy można wiązać także ze zmianami nowotworowymi, choć często są one problemem kobiet w okolicach menopauzy lub już po tym okresie. Niemniej rak pochwy jest stosunkowo rzadkim rodzajem nowotworu, a dodatkowo towarzyszą mu zarówno dolegliwości bólowe – podbrzusza czy okolic krzyżowo-lędźwiowych – jak i upławy czy krwawienia. Więcej na ten temat w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/rak-pochwy.

Ponieważ wspomina Pani o tym, że podczas kucania zmiana wysuwa się na zewnątrz pochwy, to być może doszło do obniżenia narządu rodnego. Jest to częsta przypadłość kobiet po 30. roku życia, zwłaszcza występująca po porodzie. Proszę zapoznać się z tym artykułem, może będzie dla Pani wskazówką: https://portal.abczdrowie.pl/wypadanie-macicy-i-pochwy.

Mimo obecnej sytuacji epidemiologicznej, sugeruję zwrócenie się do ginekologa w celu wykluczenia patologii układu rozrodczego lub schorzenia o podłożu infekcyjnym. Proszę pamiętać, że wykonana pół roku wcześniej cytologia nie jest gwarantem tego, że obecnie wszystko jest w porządku, dlatego też warto wykonać badanie ginekologiczne i ewentualnie USG TV.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-pochwy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.