Co oznacza tak krostka przy pochwie?

Mała krosta w okolicy pochwy Zauważyłam wczoraj, że przy wejściu do pochwy (wewnątrz większych warg od góry) pojawila się mała podskórna krosta. Kolor nie uległ zmianie, a krosta praktycznie nie boli. Nie widać jej też gołym okiem.Czy to może być czyrak? Albo zapalenie mieszka włosowego? Ostatnio miałam problem z mieszkami na nogach od golenia. Panikuję przy najmniejszych zmianach w swoim ciele i chcę się dowiedzieć czy to coś poważnego. Badania weneryczne robiłam jakiś czas temu i mam stałego partnera.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

zmiany na wargach sromowych określane są jako krosty, czyraki, wrzody czy pęcherzyki. Przyczyn ich powstawania jest wiele, począwszy od nieodpowiedniej higieny intymnej po różnego rodzaju zakażenia czy alergie. Trudno określić, jaka zmiana pojawiła się u Pani.

Czyrak bardzo często wywołuje ból, a krostka wypełniona jest ropą lub ropą z domieszką krwi. Bywa, że towarzyszy mu obrzęk lub zaczerwienienie. Nie wspomina Pani o żadnych z tych objawów, więc zmiana może mieć inny charakter.

Niewielka grudka na wargach sromowych może oznaczać torbiel gruczołu Bartholina. Taka zmiana nie boli, nie swędzi i czasem znika sama. Nie wolno jej jednak zignorować, gdyż może zamienić się w ropień. Więcej informacji o tej dolegliwości znajdzie Pani tutaj: https://portal.abczdrowie.pl/torbiel-gruczolu-przedsionkowego-wiekszego-bartholina.

Proszę więc udać się do ginekologa, aby ocenił zmianę i w razie potrzeby zaproponował odpowiednie leczenie.

Podobne pytania pojawiały się już w projekcie pytań do lekarzy. Kilka z nich znajdzie Pani pod poniższymi linkami: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/mala-krosta-w-okolicy-wejscia-do-pochwy, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/dziwna-krostka-na-pochwie-co-to, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-moze-znaczyc-krosta-przy-wejsciu-do-pochwy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.