Mała krosta w okolicy wejścia do pochwy

Witam!
Zauważyłam dzisiaj, że w okolicy wejścia do pochwy pojawiła mi się mała jak gdyby podskórna krostka, która w czasie dotyku nieznacznie boli. Po za tym miejsce w okolicy krostki jest nieznacznie opuchnięte i zaczerwienione.
Dwa lata temu wyskoczyła mi taka sama krostka, która po 2-3 dni sama zniknęła. Nie wiem czy jej powstanie jest wynikiem przeziębienia, podrażnienia (np. od podpaski)? Nie mam możliwości pójścia w najbliższym czasie do lekarza, a zanim się zapisze to pewnie samoczynnie zniknie, także proszę o pomoc w ewentualnym zapobieganiu jej powstawania.
Z góry dziękuję!

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Powracający charakter zmiany może świadczyć o opryszczce narządów płciowych. Myślę, że powinien ją zobaczyć ginekolog, by ewentualnie potwierdzić tą diagnozę. Jest to szczególnie istotne w kontekście możliwości zakażenia partnera seksualnego oraz ryzyka związanego w przyszłości z porodem. Zarażenie noworodka opryszczką często kończy się bowiem wirusowym zapaleniem opon mózgowych a nawet jego śmiercią. Jeśli zdecyduje się Pani zajść w ciążę, a w momencie porodu opryszczka znów się uaktywni, to konieczne będzie cięcie cesarskie. Co ważne, opryszczka może występować w większej liczbie miejsc, które są dla Pani nieobserwowalne, nawet na szyjce macicy, dlatego potwierdzenie opryszczki teraz pozwoli zapobiec ewentualnym komplikacjom dla dziecka w przyszłości.

Takie rozpoznanie pozwoli również uchronić partnera od ewentualnego zarażenia. Niestety nie może Pani zrobić wiele, by zapobiegać pojawianiu się zmian w przyszłości. Można stosować miejscowe preparaty przeciwwirusowe, które osiągają najwyższą skuteczność, gdy są zastosowane wraz z pojawieniem się zmiany. Tak jak przy opryszczce wargowej, będzie ona nawracać w momentach obniżenia odporności, zmęczenia, choroby, etc.

Oczywiście możliwe, że wcale nie ma Pani opryszczki, lecz np. czyraka, którego można leczyć miejscowo, maścią. Trudno spekulować bez badania.

Pozdrawiam serdecznie!