Witam!
Powracający charakter zmiany może świadczyć o opryszczce narządów płciowych. Myślę, że powinien ją zobaczyć ginekolog, by ewentualnie potwierdzić tą diagnozę. Jest to szczególnie istotne w kontekście możliwości zakażenia partnera seksualnego oraz ryzyka związanego w przyszłości z porodem. Zarażenie noworodka opryszczką często kończy się bowiem wirusowym zapaleniem opon mózgowych a nawet jego śmiercią. Jeśli zdecyduje się Pani zajść w ciążę, a w momencie porodu opryszczka znów się uaktywni, to konieczne będzie cięcie cesarskie. Co ważne, opryszczka może występować w większej liczbie miejsc, które są dla Pani nieobserwowalne, nawet na szyjce macicy, dlatego potwierdzenie opryszczki teraz pozwoli zapobiec ewentualnym komplikacjom dla dziecka w przyszłości.
Takie rozpoznanie pozwoli również uchronić partnera od ewentualnego zarażenia. Niestety nie może Pani zrobić wiele, by zapobiegać pojawianiu się zmian w przyszłości. Można stosować miejscowe preparaty przeciwwirusowe, które osiągają najwyższą skuteczność, gdy są zastosowane wraz z pojawieniem się zmiany. Tak jak przy opryszczce wargowej, będzie ona nawracać w momentach obniżenia odporności, zmęczenia, choroby, etc.
Oczywiście możliwe, że wcale nie ma Pani opryszczki, lecz np. czyraka, którego można leczyć miejscowo, maścią. Trudno spekulować bez badania.
Pozdrawiam serdecznie!