Co robić z takim silnym bólem pochwy?

Mam 20 lat i jestem po nagłym cesarkim cięciu zrobionym po 10 godzinach porodu naturalnego. Minęło 2,5 miesiąca i podczas każdej próbie stosunku niesamowicie boli mnie pochwa. Próbowaliśmy z mężem żelu, ale nic to nie daje. Co robić?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

ból i niechęć wraz z powrotem do życia erotycznego po porodzie to bardzo częsty problem wśród młodych rodziców. Na to składa się niekiedy kilka czynników, w tym także stres, emocje czy brak akceptacji swojego ciała.

W Pani przypadku, by ustalić przyczynę bólu pochwy, warto przede wszystkim zwrócić się do ginekologa, zwłaszcza jeśli nie była Pani na wizycie po zakończeniu połogu. Konieczne jest wykluczenie stanu zapalnego czy innych nieprawidłowości. Być może pomocna okaże się także odpowiedź naszego eksperta na to pytanie: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/bol-podczas-stosunku-i-badania-ginekologicznego-po-porodzie.

Bardzo często po porodzie – zwłaszcza w tak krótkim czasie, o jakim Pani pisze – przyczyną problemu z powrotem do współżycia jest suchość pochwy spowodowana zaburzeniami hormonalnymi. Jest to normalny stan, z którym nie zawsze radzą sobie sklepowe lubrykanty. W takim wypadku problem mija z czasem. Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/stosunek-seksualny-po-porodzie.

Jeżeli ginekolog wykluczy nieprawidłowości w obrębie narządu rodnego, a dolegliwości nie ustąpią z czasem, warto zasięgnąć porady seksuologa – to może pomóc w ustaleniu przyczyny dolegliwości.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/jak-zaczac-zycie-seksualne-po-urodzeniu-dziecka.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.