Czy 4 tygodnie po cesarskim cięciu można już współżyć?

Czy po cesarskim cieciu bez komplikacji i po ustaniu krwawienia po 4 tygodniach można już współżyć?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

minimalny okres abstynencji seksualnej, niezależnie od rodzaju porodu, wynosi 6 tygodni, tzw. połogu. Po tym czasie młoda mama powinna zgłosić się do ginekologa – badanie pozwoli ustalić stan narządu rodnego oraz macicy i blizn po cięciu cesarskim. Proszę zapoznać się z odpowiedzią na to pytanie, być może rozwieje Pani wątpliwości: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/kiedy-mozna-uprawiac-seks-po-cesarce.

Proszę pamiętać, że pierwszy stosunek seksualny po porodzie powinien być ostrożny, ze szczególnym uwzględnieniem rany pooperacyjnej. W razie wystąpienia bólu należy przerwać penetrację. Niekiedy, z uwagi na brak równowagi hormonalnej, występuje zjawisko suchej pochwy – jest to naturalne, natomiast należy pamiętać o zastosowaniu lubrykantu, by nie spowodować podrażnień czy otarć. Być może pomocny będzie ten artykuł, zachęcam do lektury: https://portal.abczdrowie.pl/stosunek-seksualny-po-porodzie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.