Kiedy można uprawiać seks po cesarce?

Dzień dobry, Jestem po cesarce dokładnie 2 tygodnie. Odkąd wróciłam do domu mam nonstop ochotę na seks, jednak ze względu na ranę się powstrzymuje. Kiedy najwcześniej można myśleć o stosunku łechtaczkowym lub analnym żeby było to bezpieczne dla rany? Czy orgazm bez stosunku może powodować powodować komplikacje przy gojeniu rany? Kiedy można próbować umówić najwcześniej wizytę po połogu?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

okres abstynencji po porodzie – niezależnie od tego, czy był to poród naturalny, czy cesarskie cięcie – wynosi bezwzględnie 6 tygodni. Jest to czas połogu, w którym ciało wraca do równowagi sprzed okresu ciąży, a tkanki mają okazję ulec zagojeniu. Macica się oczyszcza i to jest główny powód, dla którego należy zachować ostrożność, gdyż w okresie połogu kobieta jest bardziej narażona na ryzyko infekcji, co może być po prostu niebezpieczne. Te zalecenia dotyczą seksu waginalnego. Odsyłam do artykułu, tutaj znajdzie Pani więcej cennych informacji: https://portal.abczdrowie.pl/stosunek-seksualny-po-porodzie.

Jeżeli chodzi o zbliżenia w innej formie, to jest to kwestia indywidualna, jednak należy zachować daleko posuniętą ostrożność, czyli tj. wspominałam – powstrzymać się od penetracji pochwy, pamiętać o szczególnej higienie oraz ograniczeniach wynikających z niedawno przeprowadzonego zabiegu chirurgicznego. Należy więc uważać na okolice rany pooperacyjnej oraz unikać nadmiernego wysiłku fizycznego.

Orgazm z kolei nie powoduje żadnych komplikacji, więc nie ma większych przeciwwskazań. Co do seksu analnego – sugeruję ostrożność, choć może Pani spróbować, jeżeli taka forma zbliżenia nie będzie powodować dyskomfortu czy bólu, to nie powinno to przeszkodzić w rekonwalescencji. Tutaj odpowiedź eksperta na podobne pytanie: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/seks-analny-po-porodzie-kiedy-zaczac.

Na wizytę u ginekologa może Pani umówić się w okolicach 4. tygodnia od porodu w celu m.in. sprawdzenia blizny pooperacyjnej. Być może zainteresuje Panią nasz artykuł: https://parenting.pl/badania-dla-matek-karmiacych.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.