Czy tak działa Metronidazol w pochwie?

Lekarz zalecił przy infekcji bakteryjnej stosowanie Metronidazolu tabletek dopochwowych 2x1(rano i wieczorem). Właśnie wkładałam drugą tabletkę i zauważyłam "grudki" poprzedniej. Nigdy nie spotkałam się z tym, żeby tabletka pozostawiała w pochwie grudki (tak jakby nie rozpuściła się w całości). Czy te grudki same wypłyną? Czy należy przeprowadzić irygację pochwy(jeśli tak- jak ją wykonać)? Czy w takim wypadku irygacja nie zaszkodzi, usuwając florę bakteryjną pochwy?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

jest to naturalne zjawisko, a resztki globulek powinny z czasem wypłynąć – nie ma Pani powodu do obaw. Zdecydowanie nie należy wykonywać irygacji pochwy – zarówno w trakcie leczenia, jak i niezależnie od niego, ponieważ takie działania prowadzą do wyjałowienia mikroflory bakteryjnej pochwy. Szczegółowe informacje na temat szkodliwości takich praktyk odnajdzie Pani w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/irygacje-pochwy.

Sugeruję kontynuowanie leczenia tak jak zalecił ginekolog, a jeżeli cokolwiek Panią zaniepokoi, proszę skonsultować się z lekarzem. O infekcjach intymnych może Pani przeczytać pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/czym-charakteryzuja-sie-bakteryjne-infekcje-pochwy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.