Co robić z tym palcem po operacji?

Mam wrośnięte szwy w palcu po operacji. Operację miałam 12 lat temu. Palec jest ciągle spuchnięty i bolący. Lekarze na nfz odsyłają mnie zalecając przykładanie okładów z sody i wody. Palec ciągle boli. Czy chirurg oczyściłby mi palec z tych skrawków. Czy po prostu czekać aż samo wyjdzie? Pierwszy kawałek przebił się przez skórę i lekarz normalnie go usunął. Reszta siedzi pod skóra i nikt nie chce tego wyciągnąć.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

w związku z objawami, które Pani opisuje w pytaniu, czyli opuchlizna palca i bolesność, wizyta u chirurga wydaje się być nieunikniona. Prawdopodobnie w palcu po operacji wytwarza się stan zapalny, który wymaga leczenia i prawdopodobnie usunięcia czynnika, który go powoduje, czyli tych wrośniętych szwów. Niewykluczone, że konieczna będzie diagnostyka obrazowa palca, aby sprawdzić jak dużo ciała obcego w palcu pozostaje, a także by ocenić okoliczne tkanki. Na podstawie badań i obrazu palca lekarz będzie w stanie ocenić, jaka metoda leczenia w tym wypadku będzie najbardziej korzystna. Niewykluczone, że trzeba będzie zastosować chirurgiczne oczyszczanie tej zmiany, a potem leczenie farmakologiczne (antybiotykoterapia, okłady czy maści), aby usunąć resztki stanu zapalnego.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/zakazenia-skory-i-ran

https://portal.abczdrowie.pl/stan-zapalny-w-organizmie

https://portal.abczdrowie.pl/rentgen-badanie-rtg-wskazania-i-przeciwwskazania

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.